MENU
zdravy-zivot

Skorocel lieči! Hojí rany a poteší aj trávenie. Pripravte si z neho odvar, sirup i masť

Blooming,Ribwort,Plantain,(plantago,Lanceolata,,Narrowleaf,Plantain,,Ribleaf),Herb,Isolated
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Skorocel lieči! Hojí rany a poteší aj trávenie. Pripravte si z neho odvar, sirup i masť

Chráni pred vírusmi, uľahčuje vykašliavanie a má protizápalové účinky. Môžete si z neho pripraviť čaj, sirup alebo pridať do jedál.

Bylinkárky skorocel odporúčajú aj vtedy, keď vás trápia hnačky, pri problémoch dýchacích ciest i zápaloch priedušiek, horúčkach, pri zápaloch ľadvín, ale aj únave, poruchách trávenia, pálení záhy či na redukciu váhy. 

Táto bylinka je bohatá na slizovité látky, kyseliny, triesloviny, vitamíny A, C a K, betakarotén, invertín, enzými, vláknina a vápnik.

V kuchyni

Skorocel je výborný aj do šalátov.Skorocel je výborný aj do šalátov.
Skorocel je výborný aj do šalátov.
Zdroj: Shutterstock

Púčiky skorocela môžete nakladať nakyslo ako kapary. Mladé listy, ideálne pred kvitnutím použiť do šalátov. Je dobré krájať ich na jemné prúžky a kombinovať s paradajkami, uhorkami či reďkovkami. 

Sirup proti kašľu 

Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.
Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.
Zdroj: Shutterstock

Spôsobov ako si ho pripraviť je viac.

  1. Na sirup budete potrebovať 100 g čerstvých listov, ktoré nasekajte. pridáte 100 ml prevarenej ochladenej vody a rozmixujete. Z kaše vytlačíte šťavu a prefiltrujete. Pridáte 10 g cukru, privediete do varu a ešte horúce rozlejete do fľaštičiek, ktoré je doré skladovať v chladničke. Užívajte niekoľkokrát denne lyžičku.
  2. Druhý spôsob spočíva vo vrstvení nasekaných listov skorocelu s kryštálovým cukrom a citrónovou šťavou do skleneného pohára. Pohár uzavrite a nechajte stáť na slnku, kým sa cukor rozpustí. Preceďte a môžete užívať.

Sirup proti kašľua na boľavé priedušky má lahodnú chuť a nebudú sa mu brániť ani deti.

Ako ho zbierať a sušiť? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor