MENU
zdravy-zivot

Skorocel lieči! Hojí rany a poteší aj trávenie. Pripravte si z neho odvar, sirup i masť

Blooming,Ribwort,Plantain,(plantago,Lanceolata,,Narrowleaf,Plantain,,Ribleaf),Herb,Isolated
Zdravý život

Skorocel lieči! Hojí rany a poteší aj trávenie. Pripravte si z neho odvar, sirup i masť

Chráni pred vírusmi, uľahčuje vykašliavanie a má protizápalové účinky. Môžete si z neho pripraviť čaj, sirup alebo pridať do jedál.

Bylinkárky skorocel odporúčajú aj vtedy, keď vás trápia hnačky, pri problémoch dýchacích ciest i zápaloch priedušiek, horúčkach, pri zápaloch ľadvín, ale aj únave, poruchách trávenia, pálení záhy či na redukciu váhy. 

Táto bylinka je bohatá na slizovité látky, kyseliny, triesloviny, vitamíny A, C a K, betakarotén, invertín, enzými, vláknina a vápnik.

V kuchyni

Skorocel je výborný aj do šalátov.Skorocel je výborný aj do šalátov.
Skorocel je výborný aj do šalátov.
Zdroj: Shutterstock

Púčiky skorocela môžete nakladať nakyslo ako kapary. Mladé listy, ideálne pred kvitnutím použiť do šalátov. Je dobré krájať ich na jemné prúžky a kombinovať s paradajkami, uhorkami či reďkovkami. 

Sirup proti kašľu 

Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.
Skorocelový sirup proti kašľu je lahodný a vyrobiť ho je veľmi jednoduché.
Zdroj: Shutterstock

Spôsobov ako si ho pripraviť je viac.

  1. Na sirup budete potrebovať 100 g čerstvých listov, ktoré nasekajte. pridáte 100 ml prevarenej ochladenej vody a rozmixujete. Z kaše vytlačíte šťavu a prefiltrujete. Pridáte 10 g cukru, privediete do varu a ešte horúce rozlejete do fľaštičiek, ktoré je doré skladovať v chladničke. Užívajte niekoľkokrát denne lyžičku.
  2. Druhý spôsob spočíva vo vrstvení nasekaných listov skorocelu s kryštálovým cukrom a citrónovou šťavou do skleneného pohára. Pohár uzavrite a nechajte stáť na slnku, kým sa cukor rozpustí. Preceďte a môžete užívať.

Sirup proti kašľua na boľavé priedušky má lahodnú chuť a nebudú sa mu brániť ani deti.

Ako ho zbierať a sušiť? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor