MENU
zdravy-zivot

Pozor na nadmerný príjem selénu, ako sa môže ohlásiť?

Posilnite si jedlom imunitu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pozor na nadmerný príjem selénu, ako sa môže ohlásiť?

Každý minerál má v tele svoju dôležitú úlohu. Hoci selén dokáže toho veľa, nepreháňajte to s jeho príjmom.

Selén je výborný antioxidant, ktorý blokuje škodlivé voľné radikály. Určite sa oplatí poznať jeho prírodné zdroje. Kedy si ho treba dopĺňať a prečo jeho príjem netreba preháňať?

Kto ho môže mať nedostatok?

Nad doplnením selénu porozmýšľajte, ak vás trápia chronické črevné choroby, ktoré celkovo zhoršujú vstrebávanie živín. Jeho hladinu by si mali kontrolovať aj vegetariáni a vegáni. „Na nedostatok selénu je dôležité myslieť, ak užívate hormóny štítnej žľazy. Rovnako i v prípade tehotenstva a dojčenia. Materské mlieko obsahuje pomerne veľa selénu, ktorý sa odčerpáva z tela matky,“ upozorňuje výživová poradkyňa Katarína Grich. „Pozor by si mali dávať i nadpriemerne sexuálne aktívni muži, keďže ejakulát obsahuje veľké množstvo selénu.“

Hoci jeho pozitívne účinky sú nepopierateľné, z jeho užívaním to netreba preháňať. Ako už napovedá označenie selénu, organizmus na správne fungovanie potrebuje len stopové množstvo. Najvhodnejšie je jeho užívanie konzultovať s lekárom.

KDE SA NACHÁDZA?

  • najbohatším zdrojom sú para orechy
  • ryby a morské plody
  • hydina, mäso, pečeň a vnútornosti
  • syry a mliečne výrobky
  • celé zrná, ovos, hnedá ryža
  • avokádo

Pozor na hodnoty

Selén sa určite oplatí kombinovať najmä s vitamínom E, ktorý zvyšuje jeho účinnosť. Skúma sa aj jeho protizápalový účinok, čím môže zlepšovať niektoré chronické zápalové ochorenia ako napríklad reumatickú artritídu, psoriázu, lupus alebo ekzém. „Priemerná odporúčaná denná dávka selénu pre dospelú osobu je päťdesiat mikrogramov na deň. U dojčiacich žien až sedemdesiat mikrogramov na deň. Zaujímavosť je, že jeden para orech obsahuje priemerne až stodvadsať mikrogramov selénu,“ približuje výživová poradkyňa.

Toxická dávka je deväťsto mikrogramov denne. Môže vyvolať nevoľnosť až zvracanie, vyrážky, stratu vlasov či zmeny na nechtoch. Nadmerné hodnoty selénu sa môžu hlásiť cesnakovým zápachom dychu i potu, ale aj depresiami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor