MENU
zdravy-zivot

Kyslá kapusta vám pomôže chudnúť. Ako si ju servírovať?

Kyslá kapusta
Zdravý život

Kyslá kapusta vám pomôže chudnúť. Ako si ju servírovať?

Správne vykvasená kapusta naštartuje trávenie, zabojuje proti sezónnym vírusom a zbaví vás kíl. Čo viac by ste chceli?

Viete si predstaviť lepšiu kombináciu ako chutne posilňovať imunitu a zároveň zhodiť pár nadbytočných kilogramov? Pridajte si do jedálneho lístka viac kyslej kapusty. Neobsahuje žiadne tuky, má minimálne množstvo cukrov a sto gramov obsahuje len osemdesiat kilojoulov. Navyše dvesto gramov chrumkavej pochúťky pokryje štyridsať percent dennej potreby vitamínu C.

Ideálna príloha

Kyslú kapustu si servírujte ku každému hlavnému jedlu. Nezáleží na tom, či ju budete podávať so zemiakmi, s ryžou, chudým mäsom či ako polievku. Kombináciám sa medze nekladú. Vždy však dbajte na to, aby mala kapusta na tanieri prevahu. Ďalšia výhoda je, že vás výborne zasýti, takže nebudete hladovať. Jedenkrát si doprajte pohár kapustovej vody. Nebojte sa, kvalitne vykvasená kapusta vás prekvapí sladkastou chuťou.

Nervy i žalúdok

Za úspechom kapustovej diéty stojí kyselina mliečna, ktorá výborne naštartuje trávenie, telu dodá vitamíny C, B, A, K a minerálne látky, najmä draslík. Ten sa nachádza hlavne v kapustovej vode. Vitamín C posilní imunitu a urýchli látkovú premenu, odbúra tuk z buniek a premení ho na energiu. Béčka zase posilnia nervy a zlepšia sústredenosť. Kyslá kapusta je jediná rastlinná potravina, ktorá obsahuje vitamín B12. Ak si dáte na tanier každý deň kyslú kapustu, budete výkonnejší a šťastnejší. Celý tráviaci trakt ocení aj vlákninu. V dvesto gramoch kvasenej kapusty sa nachádza asi päť gramov vlákniny.

Hodujte len týždeň

Pred prípravou neomývajte kyslú kapustu vodou a nevarte ju dlhšie než dvadsaťpäť minút. Po tomto čase sa zníži počet výživných látok. Bez problémov si ju však môžete pripraviť ako studenú prílohu. K chudému mäsu ju môžete podávať s nastrúhanou mrkvou. Netreba ju ani dochutiť.

Ani s kapustovou diétou to však nepreháňajte. Nemeckí odborníci varujú, že tento typ stravovania by ste si mali dopriať  maximálne týždeň! Je to postačujúce. Kapustové stravovanie vnímajte ako štart a nie ako dlhodobé riešenie. Ak si chcete udržať získanú hmotnosť, nemali by ste zabúdať na pravidelné športovanie a racionálne stravovanie. To je jediná cesta, ako si udržať ručičku váhy na vysnívaných číslach.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor