MENU
zdravy-zivot

Nahnité ovocie: Vykrojiť či vyhodiť? Ak si prečítate TOTO, budete v tom mať jasno

nahnite ovocie
Zdravý život

Nahnité ovocie: Vykrojiť či vyhodiť? Ak si prečítate TOTO, budete v tom mať jasno

Nahnité ovocie a zelenina sa dokonca predávajú v obchodoch a často ľudí zvedie ich nižšia cena. Veď keď nie je celé hnilé, nič nám predsa nemôže hroziť. Naozaj?

Niekedy sa stane, že na jablku, broskyni či hocijakom inom druhu ovocia alebo zeleniny nájdeme maličký nahnitý fliačik. Veľa ľudí v takej situácii postupuje rovnako – postihnutý kúsok odkroja a zvyšok ovocia normálne skonzumujú.

Do koša s ním

Nahnité ovocie obsahuje nebezpečné toxíny, takzvané mykotoxíny, ktoré vyplývajú na zdravie negatívne. Už i malý kúsok hniloby na povrchu ovocia signalizuje problém, hoci aj vnútri sa môže zdať plod celkom zdravý.Nahnité ovocie obsahuje nebezpečné toxíny, takzvané mykotoxíny, ktoré vyplývajú na zdravie negatívne. Už i malý kúsok hniloby na povrchu ovocia signalizuje problém, hoci aj vnútri sa môže zdať plod celkom zdravý.
Nahnité ovocie obsahuje nebezpečné toxíny, takzvané mykotoxíny, ktoré vyplývajú na zdravie negatívne. Už i malý kúsok hniloby na povrchu ovocia signalizuje problém, hoci aj vnútri sa môže zdať plod celkom zdravý.
Zdroj: Shutterstock

Neviditené problémy

Aj vy radšej postihnutý kúsok vyrežete a zvyšok skonzumujete? Pozor! Ak je raz potravina napadnutá plesňou, vylučujú sa do nej toxíny, ktoré voľným okom nevidíme. Nestačí odstrániť napadnutú časť. Rovnako to platí aj pre plesnivý džem, detskú výživu či kompót. Aj maličký náznak plesne je dôvodom jedlo okamžite vyhodiť.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor