MENU
zdravy-zivot

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Chôdza je ideálny spôsob ako odštartovať chudnutie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Rozhodli ste, že budete viac chodiť pešo, aby ste urobili niečo pre seba? Nemusíte sa zaťato držať presného počtu krokov.

Výhodou chôdze je, že ide o prirodzený lokomočný pohyb. Zvládne ho každý, aj keď nemá vzťah k športovaniu. Rozhodli ste sa denne prejsť desaťtisíc krokov. Hoci niektorí spochybňujú, že toto číslo nie je ničím podložené, môže vás práve táto výzva výborne naštartovať a motivovať na ďalšie výkony.

Každý deň

„Ak ste sa dlhodobo nevenovali žiadnej fyzickej aktivite a začnete s chôdzou, ide o dobrý spôsob, ako sa hýbať a postupne zaťažovať organizmus. Vždy však dbajte na to, aby ste si dali dosiahnuteľné ciele, ideálne sú krátkodobé,hovorí o tom, aké pravidlá sa oplatí dodržiavať, skúsená trénerka Lucia Medeková. „Nemusíte hneď prejsť desaťtisíc krokov, pokojne ich najskôr môže byť sedem-, osemtisíc.“ Určite si na chôdzu nájdite čas každý deň. Pri vyššej štartovacej hmotnosti môže byť práve chôdza ideálnym spôsobom, ako odštartovať zmenu a pripraviť sa na náročnejšie aktivity. Uvidíte, že kilogramy idú dole, a budete chcieť urobiť viac

Záťaž stupňujte

Ak už bez problémov odkráčate desaťtisíc krokov, začnite záťaž stupňovať. Nekombinujte hneď chôdzu s výstupmi po schodoch. Pri problémoch s kostrovým svalstvom či kĺbmi, najmä kolenami alebo členkami, je vhodnejšie zostať na rovine a mäkšom prírodnom povrchu. „Tam prejdite na takzvanú indiánsku chôdzu. V tomto prípade striedate kráčanie s džogingom, nemýľte si ho však s behom. Ide skôr o mierny poklus, pri ktorom poviete dlhšiu súvislú vetu bez toho, aby ste museli lapať po dychu,“ vysvetľuje trénerka. „Minútku chôdze striedajte s minútkou poklusu.“ Zvládli ste aj túto úroveň? Ak máte chuť, môžete pokojne pridať beh

Aktívne držanie

„Aj pri bežnej aktívnejšej chôdzi si dávajte pozor na postavenie tela. Držte vystretý chrbát a snažte sa o aktívnu prácu rúk. Tento prirodzený striedavý pohyb je veľmi dôležitý,“ pridáva praktický tip Lucia Medeková. Ak nemáte dobre nastavenú chôdzu, bude sa prehlbovať zlý vzorec, a ak v ňom začneme postupne aj behať, môžu sa objaviť ťažkosti.“ Aj pri obyčajnej chôdzi by sa mal na vás pozrieť odborník. „Niekto napríklad po zraneniach kolien či operácii podvedome odľahčuje určité kĺby, potom sa však preťažuje jedna strana. Rovnako vás môže pobolievať chrbát pri hyperskolióze alebo hyperlordóze,“ upozorňuje trénerka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor