MENU
zdravy-zivot

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Chôdza je ideálny spôsob ako odštartovať chudnutie.
Zdravý život

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Rozhodli ste, že budete viac chodiť pešo, aby ste urobili niečo pre seba? Nemusíte sa zaťato držať presného počtu krokov.

Výhodou chôdze je, že ide o prirodzený lokomočný pohyb. Zvládne ho každý, aj keď nemá vzťah k športovaniu. Rozhodli ste sa denne prejsť desaťtisíc krokov. Hoci niektorí spochybňujú, že toto číslo nie je ničím podložené, môže vás práve táto výzva výborne naštartovať a motivovať na ďalšie výkony.

Každý deň

„Ak ste sa dlhodobo nevenovali žiadnej fyzickej aktivite a začnete s chôdzou, ide o dobrý spôsob, ako sa hýbať a postupne zaťažovať organizmus. Vždy však dbajte na to, aby ste si dali dosiahnuteľné ciele, ideálne sú krátkodobé,hovorí o tom, aké pravidlá sa oplatí dodržiavať, skúsená trénerka Lucia Medeková. „Nemusíte hneď prejsť desaťtisíc krokov, pokojne ich najskôr môže byť sedem-, osemtisíc.“ Určite si na chôdzu nájdite čas každý deň. Pri vyššej štartovacej hmotnosti môže byť práve chôdza ideálnym spôsobom, ako odštartovať zmenu a pripraviť sa na náročnejšie aktivity. Uvidíte, že kilogramy idú dole, a budete chcieť urobiť viac

Záťaž stupňujte

Ak už bez problémov odkráčate desaťtisíc krokov, začnite záťaž stupňovať. Nekombinujte hneď chôdzu s výstupmi po schodoch. Pri problémoch s kostrovým svalstvom či kĺbmi, najmä kolenami alebo členkami, je vhodnejšie zostať na rovine a mäkšom prírodnom povrchu. „Tam prejdite na takzvanú indiánsku chôdzu. V tomto prípade striedate kráčanie s džogingom, nemýľte si ho však s behom. Ide skôr o mierny poklus, pri ktorom poviete dlhšiu súvislú vetu bez toho, aby ste museli lapať po dychu,“ vysvetľuje trénerka. „Minútku chôdze striedajte s minútkou poklusu.“ Zvládli ste aj túto úroveň? Ak máte chuť, môžete pokojne pridať beh

Aktívne držanie

„Aj pri bežnej aktívnejšej chôdzi si dávajte pozor na postavenie tela. Držte vystretý chrbát a snažte sa o aktívnu prácu rúk. Tento prirodzený striedavý pohyb je veľmi dôležitý,“ pridáva praktický tip Lucia Medeková. Ak nemáte dobre nastavenú chôdzu, bude sa prehlbovať zlý vzorec, a ak v ňom začneme postupne aj behať, môžu sa objaviť ťažkosti.“ Aj pri obyčajnej chôdzi by sa mal na vás pozrieť odborník. „Niekto napríklad po zraneniach kolien či operácii podvedome odľahčuje určité kĺby, potom sa však preťažuje jedna strana. Rovnako vás môže pobolievať chrbát pri hyperskolióze alebo hyperlordóze,“ upozorňuje trénerka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor