MENU
zdravy-zivot

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Chôdza je ideálny spôsob ako odštartovať chudnutie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako odštartovať chudnutie chôdzou, poradí trénerka

Rozhodli ste, že budete viac chodiť pešo, aby ste urobili niečo pre seba? Nemusíte sa zaťato držať presného počtu krokov.

Výhodou chôdze je, že ide o prirodzený lokomočný pohyb. Zvládne ho každý, aj keď nemá vzťah k športovaniu. Rozhodli ste sa denne prejsť desaťtisíc krokov. Hoci niektorí spochybňujú, že toto číslo nie je ničím podložené, môže vás práve táto výzva výborne naštartovať a motivovať na ďalšie výkony.

Každý deň

„Ak ste sa dlhodobo nevenovali žiadnej fyzickej aktivite a začnete s chôdzou, ide o dobrý spôsob, ako sa hýbať a postupne zaťažovať organizmus. Vždy však dbajte na to, aby ste si dali dosiahnuteľné ciele, ideálne sú krátkodobé,hovorí o tom, aké pravidlá sa oplatí dodržiavať, skúsená trénerka Lucia Medeková. „Nemusíte hneď prejsť desaťtisíc krokov, pokojne ich najskôr môže byť sedem-, osemtisíc.“ Určite si na chôdzu nájdite čas každý deň. Pri vyššej štartovacej hmotnosti môže byť práve chôdza ideálnym spôsobom, ako odštartovať zmenu a pripraviť sa na náročnejšie aktivity. Uvidíte, že kilogramy idú dole, a budete chcieť urobiť viac

Záťaž stupňujte

Ak už bez problémov odkráčate desaťtisíc krokov, začnite záťaž stupňovať. Nekombinujte hneď chôdzu s výstupmi po schodoch. Pri problémoch s kostrovým svalstvom či kĺbmi, najmä kolenami alebo členkami, je vhodnejšie zostať na rovine a mäkšom prírodnom povrchu. „Tam prejdite na takzvanú indiánsku chôdzu. V tomto prípade striedate kráčanie s džogingom, nemýľte si ho však s behom. Ide skôr o mierny poklus, pri ktorom poviete dlhšiu súvislú vetu bez toho, aby ste museli lapať po dychu,“ vysvetľuje trénerka. „Minútku chôdze striedajte s minútkou poklusu.“ Zvládli ste aj túto úroveň? Ak máte chuť, môžete pokojne pridať beh

Aktívne držanie

„Aj pri bežnej aktívnejšej chôdzi si dávajte pozor na postavenie tela. Držte vystretý chrbát a snažte sa o aktívnu prácu rúk. Tento prirodzený striedavý pohyb je veľmi dôležitý,“ pridáva praktický tip Lucia Medeková. Ak nemáte dobre nastavenú chôdzu, bude sa prehlbovať zlý vzorec, a ak v ňom začneme postupne aj behať, môžu sa objaviť ťažkosti.“ Aj pri obyčajnej chôdzi by sa mal na vás pozrieť odborník. „Niekto napríklad po zraneniach kolien či operácii podvedome odľahčuje určité kĺby, potom sa však preťažuje jedna strana. Rovnako vás môže pobolievať chrbát pri hyperskolióze alebo hyperlordóze,“ upozorňuje trénerka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor