Vykašliavate hlien? Podľa farby zistite, o akú chorobu ide
18. 10. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:39)

Zdroj: Shutterstock
Kašeľ je prirodzený ochranný reflex tela a objaviť sa môže pri rôznych ochoreniach. Môže byť suchý, ale aj vlhký so spútom. Jeho farba sa môže líšiť a dokáže naznačiť možnú príčinu kašľa, teda o aké ochorenie ide.
Spútum je hlienovitý sekrét, ktorý sa odlišuje od slín. Ľudovo povedané, je to hlien, ktorý sa objavuje pri produktívnom kašli a produkuje ho náš dýchací trakt. Na rozdiel od slín, ktoré sa tvoria v ústach, hlien sa tvorí výlučne v pľúcach.

Naše pľúca majú obrovskú plochu, ktorá musí byť chránená pred vonkajšími patogénmi. Na to slúžia rôzne bunky na stenách dýchacích ciest, ktoré neustále tvoria slizovitý hlien. Tu sa zachytávajú baktérie a škodliviny ako na lepkavej mucholapke.
Aby sa nebezpečné látky nedostali do pľúc, epitel dýchacích ciest transportuje hlien pomocou drobných výbežkov, riasiniek smerom nahor, do pažeráka. Odtiaľ putuje buď do žalúdka a žalúdočná kyselina ho zneškodní, alebo ho vykašleme. Tento produkt tela sa nazýva spútum.
Pri niektorých ochoreniach je produkcia hlienu zvýšená a žalúdok ho nestíha spracovať, hromadí sa v dýchacích cestách a preto sa vyprodukovaný hlien musí dostať von z tela vykašľaním. Bez tohto procesu by nášmu telu hrozili závažné ochorenia ako napríklad cystická fibróza, pri ktorej telo produkuje príliš viskózny hlien, ktorý je ťažko vykašľať.
Na farbe hlienu záleží
Hlien môže mať rôznu konzistenciu a rôznu farbu. Poskytuje nám prvotné informácie o tom, ktoré ochorenie stojí za príčinou kašľa. Tým, že u rôznych pacientov môže mať hlien rôzne odtiene farby, nemôžeme ho považovať za úplne spoľahlivé kritérium na stanovenie diagnózy. To musí spraviť lekár, možné ochorenie však naznačiť môže.
Čo ktorá farba hlienu znamená, nájdete na ďalšej strane ►►►
Žltozelené hlieny
Zdroj: Shutterstock
Žltozelené hlieny zvyčajne znamenajú bakteriálnu infekciu pľúc.
Zvyčajne sa jedná o bakteriálnu infekciu pľúc. Zápal spôsobený baktériami vedie k zvýšenej produkcii hlienu. Nové výskumy však dokázali, že takúto zmenu farby hlienu môžu spôsobiť aj vírusy.
Pri zápale pľúc sa pľúca infikujú škodlivými baktériami. Telo reaguje aktiváciou imunitného systému a vyslaním množstva bielych krviniek do pľúc. Práve tieto bunky tvoria veľkú časť hlienu. Farba hlienu závisí od štádia ochorenia a od individuálnych rozdielov. Hlien môže byť žltkastý, zelenkastý alebo zmes oboch.
Zelený hlien
Zdroj: Shutterstock
Zelený hlien pri kašli môže byť príznakom infekcie spôsobenej Pseudomonasom.
Zelený hlien pri kašli môže byť príznakom infekcie spôsobenej Pseudomonasom. To je baktéria, ktorá žije v studničnej vode a vo vnútri tiel rastlín. Objaviť sa môžu dokonca aj vo fľašiach s balenou vodou. Isté druhy spôsobujú ochorenia rastlín, živočíchov vrátane človeka. Najväčšou hrozbou pre človeka je Pseudomonas aeruginosa. Tieto baktérie sú odolné voči antibiotikám typu penicilín.
Ak je prítomný najmä tento typ baktérií, ide o tzv. pseudomonádovú infekciu, ktorú zvyčajne sprevádza zelený hlien. Postihnutí ľudia často opisujú zvýšený výskyt zeleného hlienu ráno - je to spôsobené zvýšenou, nočnou produkciou hlienu, ktorý sa vykašliava nasledujúce ráno.
V dôsledku vysokej produkcie hlienu v priebehu infekcie sa vykašle veľa spúta. To môže podráždiť sliznice v hrdle a spôsobiť bolesť hrdla. Je tiež možné, že hlien chutí slano. Ak kašeľ s hlienom neustupuje, je potrebné podať antibiotickú liečbu. V závislosti od veku a rizikových faktorov postihnutej osoby je zápal pľúc veľmi závažné ochorenie, ktoré by sa malo okamžite liečiť.
Už ste počuli náš podcast?
Biely hlien
Zdroj: Shutterstock
Biely hlien je zvyčajne spôsobený vírusmi.
Biely hlien je zvyčajne spôsobený vírusmi. V priebehu prechladnutia, ktoré je vo väčšine prípadov spôsobené vírusmi, sa patogény usadzujú v dýchacích cestách, prieduškách. Vzniká tam zápal, ktorý vyvoláva podráždenie prieduškovej sliznice. To vedie k typickému suchému, dráždivému kašľu. Klinický obraz sa potom nazýva bronchitída. Suchý, dráždivý kašeľ sa zvyčajne na konci prechladnutia zmení na produktívny kašeľ, pričom hlien býva bielej farby.
Biely hlien však môžu vykašliavať aj fajčiari.
Ak má spútum bielo-penistú konzistenciu, môže to svedčiť o preťažení pľúc. Niektorí ľudia so srdcovým zlyhávaním trpia tým, že sa im v dôsledku slabosti srdca vracia krv do pľúc. Táto spätná voda zvyšuje tlak v pľúcach, čo spôsobuje únik tekutín a ich vnikanie do pľúc. Najmä v noci, keď ležia, pociťujú postihnutí zvýšenú dýchavičnosť, pretože sa sem dostáva viac tekutiny z buniek do pľúc.
Sivý hlien
Zdroj: Shutterstock
Sivasté spútum môže poukazovať na bakteriálnu infekciu v procese hojenia.
Sivasté spútum môže poukazovať na bakteriálnu infekciu v procese hojenia. Ak je spútum sivé, môže to byť aj príznakom tzv. pneumokoniózy.
Hnedý hlien
Zdroj: Shutterstock
Fajčiari častejšie trpia hnedým spútom.
Dôvodom hnedých škvŕn v spúte je zvyčajne stará krv. Fajčiari tiež častejšie trpia hnedým spútom. Farbu môže spôsobovať tabak alebo iné zložky v cigaretách.
Červený hlien
Zdroj: Shutterstock
Krvavočervené hlieny sa často vyskytujú pri ťažkom zápale pľúc.
Krvavočervené hlieny sa často vyskytujú pri ťažkom zápale pľúc, ale môžu byť aj príznakom rakoviny pľúc.
Krv v spúte je pre mnohých ľudí varovným signálom. Okrem rakoviny môžu k výtoku s krvou viesť aj podráždené sliznice. Napríklad časté vracanie môže spôsobiť, že sliznicu napadne žalúdočná kyselina, čo môže viesť k drobnému krvácaniu. V prípade ťažkého zápalu pľúc môže byť sliznica tiež tak podráždená neustálym podnetom kašľa, že sa objavia malé krvácania.
Rakovina pľúc je tiež častou príčinou krvavého hlienu. Krv v spúte však môže spôsobiť aj aspergilóza (skupina ochorení spôsobených plesňami) alebo tuberkulóza. Najmä tuberkulóza môže spôsobiť hnisavé spútum, ktoré je posiate malými bodkami krvi.
Krv môže mať v spúte rôzne farby. Ak ide o čerstvé krvácanie, spútum je červené. Ak je krvácanie trochu staršie, spútum bude vyzerať viac do hneda alebo sa v spúte môžu objaviť hnedé bodky. Čierne spútum je menej časté.
Odborný termín pre krv v spúte je hemoptýza. Na zistenie presnej príčiny je potrebné vykonať špecifickejšie testy, pretože s týmto príznakom je spojených mnoho ochorení. Ak sa teda v spúte objaví krv, rozhodne treba vyhľadať lekársku pomoc.
Suchý kašeľ bez hlienu
Zdroj: Shutterstock
Chronický kašeľ je veľmi nepríjemný.
Príčiny môžu byť veľmi rôzne, od mierneho prechladnutia až po pľúcnu fibrózu. Tá predstavuje zmenu v pľúcnom tkanive. Funkčné pľúcne tkanivo sa postupne nahrádza spojivovým tkanivom, v dôsledku čoho môžu postihnuté pľúca absorbovať čoraz menej kyslíka.
Hlien bez kašľa, sopeľ
Aj nos má riasinkový epitel. Ak máme nádchu, alebo infekciu prínosných dutín, proces je podobný ako v pľúcach. Produkcia hlienu sa zvýši a ak je nos zablokovaný, upchatý, hlien sa hromadí v hrdle. A to je viditeľné a počuteľné hlavne ráno.
Čo robiť?
Najdôležitejším opatrením proti hlienu v hrdle je dostatok pitia. Tekutina hlien zriedi a uľahčí jeho transport do žalúdka, kde sa stane neškodným. Ako lieky sa môžu používať takzvané expektoranciá. Tie pôsobia priamo na hlien a robia ho menej viskóznym.
ZDROJ: Gesundheit.de