MENU
zdravy-zivot

Vyhrajte boj s prechladnutím! Toto je zázračný elixír pre imunitu

Elixír vám možno nebude chutiť, ale vaša imunita ho ocení.
Zdravý život

Vyhrajte boj s prechladnutím! Toto je zázračný elixír pre imunitu

Zužitkujte v zime plody, ktoré ste si v lete vypestovali a uskladnili v komore. Ale pokojne môžete použiť aj kúpené z obchodu, najlepšie bio.

Účinná trojkombinácia je cesnak, chren a cibuľa. O cesnaku je známe, že znižuje vysoký tlak a pôsobí na krvný obeh. Je však aj vynikajúcim prostriedkom na podporu imunity. Okrem iných látok obsahuje totiž aj alicín, ktorý pôsobí ako prírodné antibiotikum. Túto látku má v sebe aj cibuľa, preto je rovnako účinná v boji proti prechladnutiu či chrípke. Čerstvý chren zase obsahuje antioxidanty, ktoré tiež majú priaznivé účinky na obranyschopnosť.

Čítajte: Čierny hadomor vás zbaví bolestí i kíl. Desivý názov ukrýva liečivú silu 

Tri v jednom

„Ak chcete, aby v tomto sychravom a mrazivom počasí pracovala vaša imunita na plné obrátky, pripravte si zázračný elixír z chrenu, cesnaku a cibule,“ radí Zora Kondé, poradkyňa pre alternatívnu liečbu zo salónu zdravia v Bratislave. „Potrebujete 3 veľké alebo 4 menšie dobre umyté citróny aj s kôrou, 1 veľkú očistenú cibuľu, 15 väčších alebo 20 malých strúčikov cesnaku a 160 g chrenu. Citrón by mal byť v biokvalite, teda chemicky neošetrovaný, keďže budete používať aj kôrku. Všetko rozmixujte a uložte do trojlitrovej fľaše. Prilejte 1 liter prevarenej vody, pridajte 20 dkg cukru. Dobre uzavrite a nechajte lúhovať 2 týždne. Užívajte 2 krát denne 1 polievkovú lyžicu.“

Tanier plný zdravia: Tieto 4 polievky zaženú príznaky choroby 

Cibuľový zázrak

Podobne si môžete pripraviť aj cibuľový elixír. „1 cibuľu nakrájate na malé kúsky, zalejte medom a nechajte v tme, nie však v chlade. Keď cibuľa o pár hodín pustí šťavu, užívajte elixír po lyžičkách,“ vysvetľuje Zora Kondé. Osvedčenou klasikou na prevenciu pred nádchou, nachladnutím, vírusovými a bakteriálnymi infekciami, ale aj počas nich, je cibuľový odvar. „Cibuľu môžete ošúpať, alebo použiť aj so šupkou. Varte ju 15 minút, preceďte a odvar pomaly vypite.“ Ak chcete, môžete si odvar dochutiť medom, ale až keď mierne vychladne, aby med neprišiel o cenný antibiotický účinok.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia