MENU
zdravy-zivot

Vyhodiť či použiť? Ako sa správne starať o respirátor FFP2

Rúšok máte na výber naozaj veľa.
Zdravý život

Vyhodiť či použiť? Ako sa správne starať o respirátor FFP2

Zvýšenú ochranu pred rozličnými mutáciami koronavírusu vidia mnohí respiračných ochranných maskách.

Ich nosenie zavádzajú nielen v susednom Rakúsku, ale i Nemecku a stále častejšie ich vidíte aj na našich uliciach. Ruka v ruke so zvýšeným používaním, prichádzajú aj praktické tipy ako sa o respiračné ochranné masky postarať. V Nemecku si odborníci posvietili na respirátor FFP2 a praktické tipy priniesol portál vital.de Ako dlho možno túto masku nosiť a kedy ju treba vyhodiť?

Potrebujete prestávku

V porovnaní s látkovou maskou poskytujte tvárová maska FFP2 oveľa väčšiu ochranu proti koronavírus, pretože dokáže zo vzduchu filtrovať častice a aerosóly. Nemecké odborové združenie zravotníckych a sociálnych služieb však odporúča, aby maximálna doba nosenia masky FFP2 nepresiahla 75 minút. Potom si doprajte aspoň polhodinovú prestávku. Minimalizujete tak namáhanie pľúc v dôsledku zvýšeného odporu pri dýchaní. Keďže cena týchto masiek je vyššia ako látkových, začali odborníci skúmať, za akých podmienok ich možno použiť opakovane.

Zaveste ich

Výsledky preniesol výskumný tím v nemeckom Münsteri. Použitú masku by ste mali nechať preschnúť v miestnosti, ktorá je vzdušná minimálne sedem dní. Ideálny je háčik napríklad v chodbe, kúpeľňa či kuchyňa nie je vhodná. V týchto miestnostiach je vysoká vlhkosť. Dávajte si však pozor, aby ste si masky nepoplietli. Háčiky môžete mať rozdelené farebne, prípadne si ich zaveste na šnúru a každému členovi domácnosti prideľte iný štipec. Zachovajte však medzi nimi väčšie rozostupy.

Niektorým pomôže pečenie

Môžete použiť aj rýchlejšiu dezinfekciu a to sušenie v rúre. Avšak tento spôsob nie je vhodný pre tvárové masky s dýchacím ventilom či takzvaným kalíškovým modelom. Ostatné môžete uložiť na plech vyložený papierom na pečenie. V rúre ju nechajte schnúť hodinu pri 80 stupňoch Celzia. Počas sušenia neotvárajte dvierka. Potom masku vyložte a nechajte vychladnúť. Na záver skontrolujte, či nie je viditeľne poškodená. Tento proces môžete opakovať maximálne päťkrát, potom masku vyhoďte. Výskumný tím z Münsteru neodporúča tento typ tvárových masiek prať v práčke.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia