MENU
zdravy-zivot

Máte črevnú chrípku? Lekár varuje pred najčastejšími chybami, takto sa jej vyhnete

Close,Up,Of,A,Girl,Holding,Her,Stomach,With,Her
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte črevnú chrípku? Lekár varuje pred najčastejšími chybami, takto sa jej vyhnete

Rok čo rok je leto ťažkou skúškou najmä pre naše trávenie. Ako sa počas leta neohroziť zradnou hnačkou?

Hnačka predstavuje reakciu organizmu na zápal v čreve ako reakcia na baktérie, vírusy, parazity, plesne a iné. Ak idete na toaletu viac ako 5-krát denne a máte vodnatú stolicu,  je dosť možné, že trpíte hnačkou.

Najčastejšie symptómy

  • riedka stolica
  • hlieny až pena v stolici
  • zmena farby stolice, zelená, s prímesou
  • slabosť
  • nechutenstvo, nevoľnosť a ťažoba v žalúdku
  •  bolesť brucha, podbrušia
  • pocit na vracanie až vracanie
  • zvýšená telesná teplota až horúčka

Zradné potraviny

Leto býva na hnačky obzvlášť štedré. „Podmieňujú to viaceré faktory. Leto ako ročné obdobie poskytuje veľkému množstvu mikroorganizmov veľmi vhodné podmienky na množenie, a to najmä v potravinách a vo vode. Druhým faktorom je cestovanie aj spektrum mikroorganizmov v danej krajine, na ktoré domáci obyvatelia môžu byť asimilovaní, no my sa s nimi bežne nestretávame. Preto u nás skôr vyvolajú ochorenie, teda hnačku,“ hovorí Martin Matejka, všeobecný lekár pre deti a dorast. 

Hnačkám praje aj vlhké a teplé prostredie, teda lepšie povedané, ak tieto dve podmienky zmenia kvalitu potraviny či vody. 

Hnačku najčastejšie spôsobujú zle skladované alebo tepelne upravené potraviny. V takých sa rozmnožujú baktérie produkujúce toxíny poškodzujúce črevné bunky. Býva to najmä mäso a vajcia. „Ale aj nedostatočne upravená, špinavá voda môže spôsobiť črevné problémy. Obsahuje škodlivé baktérie a vírusy spôsobujúce akútne, úporné hnačky, často spojené s teplotami a kŕčmi,“  hovorí lekár.

Ako pri hnačke postupovať? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor