MENU
zdravy-zivot

Vyhádzali ste sa bez vážnejšej príčiny? Možno máte alergiu na chlad

Prvým príznakom najmä v zimných mesiacoch býva suchá praskajúca pokožka rúk.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vyhádzali ste sa bez vážnejšej príčiny? Možno máte alergiu na chlad

Používate stále tú istú kozmetiku a s jedlom ste nemali nikdy ťažkosti? Ak sa vám počas chladnejších dni objaví na rukách a tvári suchá, začervenaná, svrbiaca a opúchajúca pokožka, zbystrite pozornosť, možno máte alergiu na chlad.

Ochorenie nepatrí k oficiálnym alergiám, ako sú inhalačné či potravinové. Je to pseudoalergia, pri ktorej organizmus reaguje na fyzikálny podnet, teda chlad. Koža je citlivá na zimu, mráz, studenú vodu a teplotné zmeny. Prvým príznakom najmä v zimných mesiacoch býva suchá praskajúca pokožka rúk. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k strate citlivosti v prstoch a k ich tupej bolesti.

Prejaví sa vyrážkami na lícach, rukách alebo krku, teda na tých častiach tela, ktoré sú priamo vystavené chladu.
 

Problémom je jej odhalenie. Na to, že ju máme, často sami ani neprídeme. Je prirodzené, že naša pokožka reaguje na chlad začervenaním. Koža sa vtedy viac prekrvuje. Rozpoznáte ju vďaka tomu, že pri samotnej alergii pokožka nielenže začervená, ale začne aj nepríjemne svrbieť.

Mnohí za príznaky chladovej alergie pokladajú kýchanie, kašeľ či ťažkosti s dýchaním pri prechode z tepla do zimy, hlavne v mrazivom počasí. Ak sa u vás objavia tieto príznaky, ide pravdepodobne o dôsledok inej inhalačnej alergie, napríklad na roztoče alebo plesne.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor