MENU
zdravy-zivot

Vyfarbite si tanier. TOTO jedlo chráni váš zrak a zlepšuje funkciu mozgu

Close,Up,Portrait,Of,Beautiful,Joyful,Blonde,Caucasian,Female,Smiling,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vyfarbite si tanier. TOTO jedlo chráni váš zrak a zlepšuje funkciu mozgu

Ženy postihujú ochorenia nervového systému a očí častejšie ako mužov, a v neskoršom veku. Konzumáciou určitých potravín im môžete predísť a spomaliť ich priebeh.

Ženy majú tendenciu sa zdravšie stravovať, menej konzumovať alkohol a fajčiť a byť menej obézne. Súvisí to so zdravým životným štýlom, ku ktorému pristupujú zodpovednejšie. Tieto faktory do určitej miery ovplyvňujú aj dĺžku života. To sa pripisuje aj tomu, že sa dožívajú dlhšieho veku ako muži. Ale aj napriek tomu, podľa novej štúdie, degeneratívne ochorenia mozgu a sietnice postihujú ženy častejšie ako mužov, a hlavne v neskoršom veku.

Ženy potrebujú viac pigmentov

Vedci si to vysvetľujú mechanizmom, ako sa ženám ukladajú vitamíny a minerály v tele. Ženy majú v priemere viac telesného tuku ako muži. Telesný tuk slúži ako významná zásobáreň mnohých vitamínov a minerálov, čo zabezpečuje tieto zásoby využiť počas tehotenstva. Tým ale zostáva menej pre vyživenie sietnice oka a mozgu, čím sú ženy vystavené väčšiemu riziku týchto ochorení.

Predchádzať im môžete vhodnou stravou s vysokým obsahom karotenoidov - luteínu a zeaxantínu. Tieto pigmenty sa nachádzajú v sietnici oka a mozgu. Majú silný antioxidačný účinok a chránia centrálny nervový systém pred degeneratívnym poškodením a zlepšujú ostrosť videnia.

Zdroje karotenoidov na ďalšej strane►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor