MENU
zdravy-zivot

Viete, ktoré aktivity majú pri spaľovaní tukov najväčší efekt?

Spaľovanie kalórii podporíte vhodnou športovou aktivitou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Viete, ktoré aktivity majú pri spaľovaní tukov najväčší efekt?

Pohyb je pri chudnutí ideálnym pomocníkom. Ak ho skombinujete so zdravou výživou, zbavíte sa nielen tukových zásob, ale posilníte si i psychiku.

Počítajte s tým, že po športe príjemne vyhladnete. Zapamätajte si hlavné pravidlo, za športový výkon sa nikdy neodmeňte jedlom navyše. Narušíte klasický vzorec, vždy musíte spáliť viac kalórií ako ste prijali. Dbajte však na zdravý mix, ktorý vyskladáte z komplexných sacharidov, zdravých tukov a cenných bielkovín. Na športovanie si nájdite čas minimálne trikrát do týždňa po tridsať minút. Ideálne je kombinovať vytrvalostný tréning so silovým. Tipy na ideálne športové aktivity, pri ktorých schudnete prináša nemecký portál fitforfun.de.

Pracujú najmä nohy

Beh je tradičnou vytrvalostnou aktivitou, pri ktorej ide spaľovanie kalórií ako po masle. Do pohybu sa zapájajú najmä nohy, preto ho skombinujte s posilňovaním stredu tela. Vďaka svalom dosiahnete zdravšiu techniku a zrýchli sa i bazálny metabolizmus. Najmä začiatočníci by mali venovať väčšiu pozornosť kúpe kvalitných tenisiek, na členky a kolená pôsobí pri behu pri každom kroku váha trojnásobku vašej hmotnosti. Šetrnejšou, avšak efektívnou alternatívou je nordic walking. Pri ňom je však veľmi dôležitá správna technika. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor