MENU
zdravy-zivot

Púpava prečistí telo, posilní pečeň i obličky. Už ste si ju nazbierali?

Korene púpavy sa zbierajú na jar alebo jeseň a režú sa len pozdĺžne. Listy sa zbierajú pred kvitnutím.
Zdravý život

Púpava prečistí telo, posilní pečeň i obličky. Už ste si ju nazbierali?

Žlté kvietky púpav nájdeme skoro všade. Zoberte si ich na pomoc pri jarnej očiste a podpore zdravia.

Liečivé účinky púpavy poznali už naši predkovia. Jej šťava sa používala ako prostriedok proti pehám a žltým škvrnám na koži, mliekom sa liečili zápaly očí. Starí Arabi ju používali na čistenie krvi a pestovanie krásy. Ľudový liečitelia čerstvou šťavou z púpavy liečili choroby pečene.

Púpava lekárska obsahuje bielkoviny, cukry, inulín, kyselinu kremičitú, horčík, vápnik, železo, saponíny a ďalšie látky. Podobne ako iné horké bylinky, podporuje tvorbu žlče, posilňuje pečeň a okrem toho pôsobí protireumaticky. Je skvelým povzbudzovačom látkovej premeny, preto by vám pri jarnom detoxe namala chýbať.

Púpava má mierne močopudné a žlčopudné účinky. Obsahuje dvakrát viac železa ako špenát, podporuje liečbu zápalu močových ciest a obličkových kameňov, podieľa sa na správnej tvorbe a vylučovaní žlče, lieči žalúdok, podporuje funkciu sleziny a znižuje krvný tlak. Využíva sa pri liečbe cukrovky, dýchacích ciest i žltačke.

Detoxikačná šťava

Korene púpavy sa zbierajú na jar alebo jeseň a režú sa len pozdĺžne. Listy sa zbierajú pred kvitnutím. Púpavu môžete využiť vo viacerých receptoch. Dá sa z nej pripraviť čaj, med, sirup či likér. Vyskúšali ste už niekedy šťavu? Jej príprava nie je vôbec náročná.

Do odšťavovača si dajte 2 hrste čerstvých lístkov a 2-3 mrkvy. Túto štavu môžete piť každý deň jeden pohár. Ak máte citlivý žalúdok, dajte si ju radšej po jedle. Šťava dokonale prečistí telo a posilní pečeň i obličky. Jej účinky sa prejavia aj na vašej pleti, púpava zmierňuje ekzém a akné.

Šalát pre diabetikov

Žltá kvietky púpavy využijete aj pri varení. Pridať si ich môžete do šalátov, neotvorené puky zase naložiť do octu či soli a používať ako kapary. Púpavový šalát sa pre vysoký obsah inulínu odporúča hlavne cukrovkárom. Ako si ho pripraviť? 

Umyte 500 g mladých púpavových listov, rozkrájajte ich a prelejte zálievkou pripravenou zo šálky kyslej smotany, korenia, soli a lyžice olivového oleja. Pokvapkajte citrónovou šťavou, nechajte odležať a vychladiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor