MENU
zdravy-zivot

Farba moču varuje pred vážnymi chorobami: Ako sú na tom vaše OBLIČKY?

Woman,Using,Toilet,In,Morning

Súvisiace témy

Zdravý život

Farba moču varuje pred vážnymi chorobami: Ako sú na tom vaše OBLIČKY?

Z moču sa dá zistiť množstvo informácií, aj preto je jeho vyšetrenie súčasťou preventívnej prehliadli u lekára. Pred čím môže varovať jeho farba?

Moč nie je len odpadová tekutina, ale tiež dobrý pomocník pri odhaľovaní zdravotného stavu. Pri optimálnej hydratácii má moč svetlo limonádovú farbu, tá je považovaná za ideálnu.

Všetko je v poriadku, ake je moč:

  • svetložltý
  • bez zápachu
  • bez kalu a iných viditeľných sedimentov

Zmeny vo farbe moču môžu prezradiť čo sa deje vo vašom tele:

Tmavohnedý 

Tmavožltý až hnedastý moč je často známkou dehydratácie. Objaviť sa môže aj po nadmernej konzumácii strukovín, pri užívaní niektorých antibiotík, laxatív či liekov proti malárii. Môže byť však tiež signálom zápalu obličiek či problémov s pečeňou

Oranžový

Oranžová farba môču môže súvisieť s užívaním vitamínov skupiny B, prípadne konzumáciou potravín s vysokým obsahom betakaroténu, ako je mrkva či marhule. Súvisieť môže aj s užívaním niektorých druhov antibiotík, lieku na infekciu močového mechúra a liek na riedenie krvi. 

Modrá farba

Je veľmi vzácna. Môže byť dôsledkom bakteriálneho zápalu v tele, konzumáciou niektorých druhov liečiv. V niektorých prípadoch ho môže spôsobiť vzácne genetické ochorenie nazývané hyperkalcémia, ktoré sa vyznačuje nadbytočným množstvom vápnika v kostiach. 

Zelený

Zelenkastý odtieň moču je často spôsobený konzumáciou špargle, neobvyklú farbu sprevádza aj charakteristický zápach. Zriedkavo môže byť zelená farba moču príznakom špecifickej formy infekcie močových ciest

Pena v moči

Bublinky a pena v moči naznačuje únik bielkovín obličkami. Ak sa to deje dlhodobo, tento stav môže byť príznakom vážneho ochorenia obličiek. Vylučovanie bielkovín môže byť dôsledkom aj diabetu alebo neskorších štádií vysokého krvného tlaku

Zakalený, červeno-ružový 

Táto farba býva pozorovaná pri najzávažnejších zápaloch obličiek. Červená farba môže byť spôsobená krvou v moči a ukazovať na problém s močovými cestami, močovým mechúrom, prostatou alebo močovou trubicou.

Trápia vás močové či obličkové kamene? Prečo vnikajú a ako sa ich účinne zbaviť? Rady a tipy odborníkov nájdete vo februárovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v novom Zdraví ešte tešiť? 

  • Speváčka Emma Drobná nám v rozhovore prezradila, prečo po lieku na kašeľ skončila v nemocnici
  • Chodít v zime s rozopnutou bundou? Pozor na kostochondritídu! Ohlási sa podobne ako infarkt. 
  • Potrebujete sa zbaviť brucha? Výživová poradkyňa nám prezradila pár účinných trikov.
  • S veľkou pravdepodobnosťou chytí omikron každý z nás. Ako ho doma vyležať? 
  • Viete, ktoré bylinky sa oplatia vášmu milovanému pridať do porcie jedla či pitia pre zdravšiu prostatu i celé telo?
  • Rakovina krvi môže vstúpiť do života každého z nás a čo je najhoršie, môže byť aj veľmi nenápadná
  • Máme tu milovníkov Ázie? Tešiť sa môžete na 6 receptov z ázijskej kuchyne s najpesterjšími chuťami a vôňami. 
Februárové Zdravie práve v predaji!Februárové Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor