MENU
zdravy-zivot

Farba moču varuje pred vážnymi chorobami: Ako sú na tom vaše OBLIČKY?

Woman,Using,Toilet,In,Morning
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Farba moču varuje pred vážnymi chorobami: Ako sú na tom vaše OBLIČKY?

Z moču sa dá zistiť množstvo informácií, aj preto je jeho vyšetrenie súčasťou preventívnej prehliadli u lekára. Pred čím môže varovať jeho farba?

Moč nie je len odpadová tekutina, ale tiež dobrý pomocník pri odhaľovaní zdravotného stavu. Pri optimálnej hydratácii má moč svetlo limonádovú farbu, tá je považovaná za ideálnu.

Všetko je v poriadku, ake je moč:

  • svetložltý
  • bez zápachu
  • bez kalu a iných viditeľných sedimentov

Zmeny vo farbe moču môžu prezradiť čo sa deje vo vašom tele:

Tmavohnedý 

Tmavožltý až hnedastý moč je často známkou dehydratácie. Objaviť sa môže aj po nadmernej konzumácii strukovín, pri užívaní niektorých antibiotík, laxatív či liekov proti malárii. Môže byť však tiež signálom zápalu obličiek či problémov s pečeňou

Oranžový

Oranžová farba môču môže súvisieť s užívaním vitamínov skupiny B, prípadne konzumáciou potravín s vysokým obsahom betakaroténu, ako je mrkva či marhule. Súvisieť môže aj s užívaním niektorých druhov antibiotík, lieku na infekciu močového mechúra a liek na riedenie krvi. 

Modrá farba

Je veľmi vzácna. Môže byť dôsledkom bakteriálneho zápalu v tele, konzumáciou niektorých druhov liečiv. V niektorých prípadoch ho môže spôsobiť vzácne genetické ochorenie nazývané hyperkalcémia, ktoré sa vyznačuje nadbytočným množstvom vápnika v kostiach. 

Zelený

Zelenkastý odtieň moču je často spôsobený konzumáciou špargle, neobvyklú farbu sprevádza aj charakteristický zápach. Zriedkavo môže byť zelená farba moču príznakom špecifickej formy infekcie močových ciest

Pena v moči

Bublinky a pena v moči naznačuje únik bielkovín obličkami. Ak sa to deje dlhodobo, tento stav môže byť príznakom vážneho ochorenia obličiek. Vylučovanie bielkovín môže byť dôsledkom aj diabetu alebo neskorších štádií vysokého krvného tlaku

Zakalený, červeno-ružový 

Táto farba býva pozorovaná pri najzávažnejších zápaloch obličiek. Červená farba môže byť spôsobená krvou v moči a ukazovať na problém s močovými cestami, močovým mechúrom, prostatou alebo močovou trubicou.

Trápia vás močové či obličkové kamene? Prečo vnikajú a ako sa ich účinne zbaviť? Rady a tipy odborníkov nájdete vo februárovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v novom Zdraví ešte tešiť? 

  • Speváčka Emma Drobná nám v rozhovore prezradila, prečo po lieku na kašeľ skončila v nemocnici
  • Chodít v zime s rozopnutou bundou? Pozor na kostochondritídu! Ohlási sa podobne ako infarkt. 
  • Potrebujete sa zbaviť brucha? Výživová poradkyňa nám prezradila pár účinných trikov.
  • S veľkou pravdepodobnosťou chytí omikron každý z nás. Ako ho doma vyležať? 
  • Viete, ktoré bylinky sa oplatia vášmu milovanému pridať do porcie jedla či pitia pre zdravšiu prostatu i celé telo?
  • Rakovina krvi môže vstúpiť do života každého z nás a čo je najhoršie, môže byť aj veľmi nenápadná
  • Máme tu milovníkov Ázie? Tešiť sa môžete na 6 receptov z ázijskej kuchyne s najpesterjšími chuťami a vôňami. 
Februárové Zdravie práve v predaji!Februárové Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor