MENU
zdravy-zivot

Vraciate zo stresu? 12 príznakov hyperaktívneho žalúdka a tipy, ako ho riešiť

Hyperaktívny žalúdok môže na jemný podnet reagovať neobvykle prudko.
Zdravý život

Vraciate zo stresu? 12 príznakov hyperaktívneho žalúdka a tipy, ako ho riešiť

Mozog so žalúdkom spája spoločný nerv. Preto sa na trávení odrazí každá psychická nepohoda. Kedy je toho však priveľa?

Ak vám z trémy pred dôležitým stretnutím doslova príde zle, je to pochopiteľné. Akútny i chronický stres vplýva spomedzi ďalších orgánov v tele aj na žalúdok. Pre „nervózny žalúdok“ medicína oficiálny termín nemá, no pacientov s problémami psychiky, ktoré sa im prejavia ťažkosťami s trávením, dobre poznajú. Príčinou hyperaktívneho žalúdka môže byť emocionálny stav, poruchy trávenia alebo ochorenia týkajúce sa čreva, prípadne kombinácia viacerých týchto faktorov. Zriedkavo môže signalizovať aj vážnejšiu diagnózu.

Spoločný nerv

Mozog a črevo sú prepojené blúdivým nervom, jedným z najväčších nervov v tele. Tento nerv posiela signálu z mozgu do čreva a opačne, pri strese a úzkosti umocňujúc pocity podráždenia žalúdka. Nervy končiace v žalúdku odpovedajú na stresové hormóny z mozgu. Táto časť „útoč alebo uteč“ reakcie, ktorú vyvolajú stresové hormóny, signalizujú žalúdku spomaliť činnosť, aby sa viac krvi mohlo dostať k srdcu, pľúcam a svalom. Ak zažívate viac stresu pravidelne, žalúdok si na takúto reakciu zvykne. Spúšťačmi môže byť blížiaca sa dôležitá udalosť, finančné problémy, problémy vo vzťahoch a rodine, rozvod, zmena práce, sťahovanie, smrť blízkeho alebo chronické ochorenie.

Príznaky hyperžalúdka

 • motýliky v bruchu aj pri slabšom podnete
 • pocit na vracanie, nevoľnosť
 • vracanie
 • pocit tuhosti v žalúdku, kŕče
 • nervozita a úzkosť
 • trasenie, chvenie, šklbanie svalmi
 • časté nadúvanie, plynatosť
 • oneskorené vyprázdňovanie
 • hnačka
 • rýchly pocit naplnenia počas jedla
 • pocit tepla, nafúknutia v žalúdku
 • zvýšené močenie a pohyby čriev

Vážne príčiny

Ak máte príznaky podráždeného žalúdka často, osobitne ak sa vám príznaky horšia, mali by ste sa zamerať na zníženie úrovne stresu a zlepšenie zdravia čriev. Zriedkavo je však nervózny žalúdok následkom zdravotného problému, preto by vás mal skontrolovať aj lekár.

Podráždený žalúdok môže vyvolať

 • syndróm dráždivého čreva
 • vredová choroba
 • žlčové kamene
 • zápalové ochorenie čriev
 • zápal žalúdka
 • celiakia
 • poškodenie blúdivého nervu
 • úzkostná porucha

Dve muchy jednou ranou

S najväčšou pravdepodobnosťou pri podráždenom žalúdku o nič nejde, len podráždene reaguje na stresové hormóny. Zamerajte sa preto na úpravu životosprávy: strážte mieru stresu v živote, pridajte do stravy viac vlákniny a probiotiká. Štúdia z roku 2011 ukázala, že probiotiká dokážu okrem ťažkostí s črevami zmierniť aj príznaky úzkosti. 

Príznaky podráždeného žalúdka pomôže zlepšiť aj desať až pätnásť minút meditácie denne. Nejde o žiadnu ezoteriku. Ľahnite si alebo si sadnite v tichej miestnosti a sústreďte sa na vlastné dýchanie. Pomôže aj prechádzka, čítanie knihy či rozhovor s priateľmi.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia