MENU
zdravy-zivot

Levanduľa vám posilní zdravie, nemusíte piť len limonádu

Levanduľa sa postará o celkové upokojenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Levanduľa vám posilní zdravie, nemusíte piť len limonádu

Letná limonáda s levanduľovým sirupom je určite príjemným osviežením. Potešiť vás môžu aj ďalšie dobroty z tejto obľúbenej bylinky.

Levanduľa má svoju charakteristickú vôňu - pre niekoho je príjemná, pre iného nie. Ale okrem toho, že vám skrášli záhradku, pomôže vám levanduľa lekárska vylepšiť i zdravie. Poznáte všetky jej benefity a čo okrem limonády si z nej pripravíte?

Zaženie nielen úzkosť

Levanduľa je antiseptická a hojí ranky na koži, napríklad aj po drobných popáleninách. Dnes sa využíva hlavne pri nespavosti, depresiách, úzkostiach a stresu. Mnohé výskumy sa zameriavajú najmä na upokojujúci účinok tejto aromatickej bylinky. Štúdia prebehla napríklad na floridskej univerzite, kde vedci dali študentom levanduľový olej. Stačilo ho dýchať a stres sa zredukoval. Rovnako sa i znížil pulz a zmiernil pocit úzkosti. Popíjanie levanduľového čaju vám pomôže pri bolestiach žalúdka alebo plynatosti. Ľahšie zvládnete aj mierne bolesti hlavy, vrátane migrény.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor