Za trampotami s kolenom sa v Zorinom prípade neskrýva nadmerná fyzická aktivita. Trénerka, ktorá má energie na rozdávanie, ho nemala nikdy v stopercentnej forme. „V 18-tich som mala vážnu nehodu na motorke. Keď som sa pozrela na nohu, bolo mi ľúto nových riflí, vôbec som netušila, aké vážne zranenie mám. Zapracoval asi adrenalín. Utrpela som však komplikovanú otvorenú zlomeninu ľavej nohy. Hrozila mi dokonca amputácia,“ spomína Zora Czoborová. Nohu zachránila nielen šikovnosť odborníkov, ale i húževnatosť, tvrdohlavosť a odhodlanie majsterky sveta a Európy vo fitnese. Na nohy ju opäť postavila každodenná rehabilitácia. Hoci ľavé koleno už nikdy nedokázala úplne dopnúť ani zohnúť, do cvičenia vždy išla naplno.

Bolelo aj v spánku

Nástojčivejšie sa Zorino koleno ohlásilo v júni minulého roka. V jeho zadnej časti sa postupne vytvorila cysta, ktorá mala veľkosť tenisovej loptičky. Bolesť bola extrémna. „Nemohla som ani spať, bolesť som pociťovala, aj keď som mala nohu v pokoji,“ opisuje ťažkosti. „Pri chôdzi som musela mať nohu stále na špičke, koleno ma ďalej nepúšťalo. Pre ustavičný tlak pod kolenom sa začali objavovať kŕče.“

Postupne sa cysta naplnila
do veľkosti tenisovej loptičky.Postupne sa cysta naplnila
do veľkosti tenisovej loptičky.
Postupne sa cysta naplnila do veľkosti tenisovej loptičky.
Zdroj: Instagram@zoraczoborova

Postupne sa cysta naplnila do veľkosti tenisovej loptičky. Zdroj foto: Instagram@zoraczoborova

Zora si presne pamätá, čo bola tá povestná posledná kvapka. Stačilo pár minút nepozornosti. „Na jednom zo svojich fitpobytov som išla s telefónom v ruke a silno som narazila do sklenených dverí presne jabĺčkom. Keďže som napriek silným bolestiam musela cvičiť trikrát do dňa, celý týždeň som mala stopercentné zaťaženie a koleno dostalo poriadne zabrať. Dovtedy som o Bakerovej cyste ani nepočula.“

Keď cysta rastie

Na kolene ju má každý, za normálnych okolností je úplne maličká. Ak však dôjde k nejakému dráždeniu kĺba, začne sa plniť tekutinou. Keď vám niekto povie, že mu vyberali vodu z kolena, je to to isté. Len lokalita nie je vpredu, ale zozadu, v kolennej jamke. „To, že sa začne naplňovať tekutinou, je prvý príznak, že niečo nie je v poriadku,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík. „Je to prejav. Rovnako, ako keď ste chorí a vyskočí vám teplota. Koleno reaguje opuchom a my musíme hľadať príčinu. Samotná Bakerova cysta nie je ochorenie. Koleno môže byť preťažené z minulosti, funguje bez problémov. Potom však príde chrípka a koleno opuchne. Všetko so všetkým súvisí. Koleno je slabé miesto a opuch je sekundárny príznak nejakého ochorenia.“ V Zorinom prípade však bola príčina jasná. Odborník, ktorý ju má pod dohľadom niekoľko rokov, presne vedel, čo sa deje. Ťažký úraz v minulosti, dlhoročná nadpriemerná záťaž a buchnutie do sklenenej výplne si vyžiadali svoju daň.

Pichanie v kolene: Nechoďte po schodoch týmto smerom, meniskus to nemá rád

Nemusí sa ťahať

Voda v kolene podľa ortopéda sa nemusí automaticky riešiť vytiahnutím. Dnes sa od toho ustupuje, na vytiahnutie musí byť dôvod. Buď je diagnostický, alebo praktický, naplnená cysta výrazne bráni v pohybe. Keďže pohybová aktivita je pre Zoru prirodzená a cysta jej bránila nielen v športovaní, ale aj pri chôdzi a bolela ju i v absolútnom pokoji, riešenie bolo jasné. Tekutinu jej museli z kolena vytiahnuť.

Ťažkosti sa objavovali aj keď bola
noha v pokoji. Vodu museli Zore
zo zadnej časti vybrať.Ťažkosti sa objavovali aj keď bola
noha v pokoji. Vodu museli Zore
zo zadnej časti vybrať.
Ťažkosti sa objavovali aj keď bola noha v pokoji. Vodu museli Zore zo zadnej časti vybrať.
Zdroj: Instagram@zoraczoborova

Hoci sa tekutina nemusí vytiahnuť vždy, v Zorinom prípade to bolo nevyhnutné. Zdroj foto: Instagram@zoraczoborova

V druhom kole museli nastúpiť špeciálne rehabilitačné cviky a elektroliečba. „Tekutiny v kolene vieme potlačiť aj rôznymi protizápalovými, protiopuchovými liekmi, ktoré bránia tvorbe ďalšej tekutiny, netreba však zanedbávať ani účinok rehabilitácie. Vďaka nej sa často podarí vyhnúť napríklad dlhodobému užívaniu tabliet, ktoré zbytočne zaťažujú žalúdok. Injekčná aplikácia kortikoidov priamo do kolena zase môže mať vedľajšie účinky na chrupku,“ upozorňuje doktor Tomáš Jakubík. „Práve preto je prvou voľbou rehabilitácia.“

Opätky sa mu nepáčia

Zora začala s každodennou rehabilitáciou a stav kolena sa zlepšil. Potom však prišla plesová sezóna. Cysta sa tentoraz naplnila z iného dôvodu. „Stačilo pár hodín na vysokých opätkoch a v kombinácii s tancom to bola priveľká záťaž. Tri dni som takmer nechodila a nevedela som nohu vôbec zohnúť,“ hovorí o svojich trampotách Zora Czoborová.

Zničené kolená v 30-ke? Chyby, ktorými k nim spejete veľmi rýchlo

Tekutinu z cysty museli opäť vytiahnuť. „Ak sa to spočíta, na rehabilitácie som chodila každý deň šesť mesiacov. Ohybnosť kolena sa mi zväčšila o desať stupňov. V priebehu tridsiatich piatich rokov od úrazu som ju nikdy takú nemala. Ani počas súťažnej kariéry.“ Pravidelnejšie dopraje svojmu kolenu oddych. V rámci rehabilitácie sa Zora snaží vyčiarknuť zo svojho športového programu príliš skákavé a rotačné pohyby, ktoré zvyšujú riziko zranenia. Po prestávke je opäť pripravené na tréning. Zora už vie, čo jej koleno potrebuje.

Koleno má opäť vo forme aj
vďaka elektroliečbe.Koleno má opäť vo forme aj
vďaka elektroliečbe.
Koleno má opäť vo forme aj vďaka elektroliečbe.
Zdroj: Robo Hubač

Na rehabilitácie chodila Zora šesť mesiacov. Zdroj foto: Robo Hubač

Našla svoj obklad

Keďže jej práca znamená pravidelné preťažovanie kolenného kĺbu a občas kvôli spoločenským aktivitám neodolá ani vysokým podpätkom, pomáhajú jej drobné triky. Po ťažkom tréningu na fitpobyte okamžite zaberie absolútny pokoj a vyložená noha v ľadovom obklade. Na vstrebanie tekutiny v Bakerovej cyste účinkuje gáfrová mastička s ichtamolom. Podľa doktora Tomáša Jakubíka je však veľmi pravdepodobné, že v Zorinom prípade sa cysta ohlási opäť. Je totiž pohybovo extrémne aktívna a jej koleno už nie je v stopercentnom stave.

VIDEOtréning: TOP cviky na sexi nohy. Trénujte so Zorou Czoborovou

Riešením však nie je ničnerobenie. „Ak by Zora pravidelne necvičila, výrazne by ochabol svalový aparát okolo kolena. Záťaž by zostala v samotných kĺboch, ktoré by sa takisto poškodzovali. Vždy je dobré porozprávať sa s odborníkom. Ten musí do detailov rozpoznať fyzický stav človeka a vypočuť to, čo pacient od liečby očakáva, ako má nastavený životný štýl. Potom musíme spoločne, ako v Zorinom prípade, nájsť optimálne riešenie,“ dodáva ortopéd.

Pátranie sa začína

Keď sa cysta naplní tekutinou, v mnohých prípadoch sa začína veľké pátranie po príčine. „Urobíme krvné testy, zistíme, že v organizme je zápal, a pátrame ďalej. Treba zistiť, kde konkrétne sa nachádza. Ak ho nepotlačíme, budeme zbytočne s kolenom bojovať,“ približuje cestu k výsledkom skúsený odborník. „Môže to byť aj borelióza, chlamýdie... Za naplnením tekutinou sa môže, samozrejme, skrývať aj úraz či opotrebenie. Dôvodov môže byť skutočne veľa.“