MENU
zdravy-zivot

Vnútroočný tlak varuje! Zelený zákal je nenápadný zlodej zraku. Nedajte mu šancu

Kedy ste boli naposledy u očného lekára? Aj preventívna prehliadka dokáže odhaliť vážny problém.
Zdravý život

Vnútroočný tlak varuje! Zelený zákal je nenápadný zlodej zraku. Nedajte mu šancu

Pri glaukóme dochádza k poškodeniu buniek zrakového nervu. Následne tieto bunky odumierajú, čo spôsobí typické výpadky v zornom poli. Dá sa voči tomu brániť.

Štatistiky predpovedajú, že do roku 2040 postihne zelený zákal takmer 120 miliónov ľudí na celom svete. Nebezpečenstvo glaukómu, ako sa tomuto ochoreniu odborne hovorí, je ukryté najmä v jeho nástupe. Človek spočiatku nič necíti a nevidí žiadnu zmenu. Doslova.

Čítajte aj: Vašim očiam škodí gravitácia. Odborník radí, čo robiť s poklesnutými viečkami

Tento rok si riziká súvisiace so zeleným zákalom celosvetovo pripomíname od ôsmeho do štrnásteho marca. Hlavnou úlohou Svetového týždňa glaukómu je motivovať ľudí k návšteve očného lekára a k absolvovaniu preventívnej prehliadky. Nie nadarmo sa totiž zelený zákal označuje za nenápadného zlodeja zraku. Ochorenie postihujúce zrakový nerv totiž môže spôsobiť nezvratnú stratu videnia.

„Pri zelenom zákale spočiatku dochádza k poškodeniu buniek zrakového nervu. Následne tieto bunky odumierajú, čo má za následok typické výpadky v zornom poli. Periférne videnie sa vytráca, človek postupne vidí už len akoby cez trubicu a v konečnom dôsledku môže dôjsť k totálnej strate zraku,“ približuje ochorenie oftalmologička Adriana Smorádková.

Máte unavené oči z počítača? Vyskúšajte tieto cviky a zlepšite svoj zrak

Stúpa výskyt

Názov ochorenia pochádza zo starogréckeho slova glaukos – šedomodrý. Oko v pokročilom štádiu glaukómu má práve šedomodré sfarbenie. Napriek tomu, že meno pochádza z antických čias, ochorenie je aktuálne i dnes. Odhadom ním na celom svete v súčasnosti trpí viac než 70 miliónov pacientov. Na základe odhadov Svetovej asociácie zeleného zákalu toto číslo bude ešte rásť.  Čo je najhoršie, o svojej diagnóze vie približne len polovica z nich. Prečo? Prevencia je pre nás neznámym pojmom.

Glaukóm totiž spočiatku nebolí. Bunky zrakového nervu ničí zmena vo vnútroočnom tlaku. „Je to tlak vo vnútri očnej gule. Vyjadruje rovnováhu medzi tvorbou a odtokom  vnútroočnej tekutiny. Ak nemôže odtekať, prípadne sa jej nahromadí väčšie množstvo, tento tlak stúpa. A práve to sa považuje za hlavnú príčinu zeleného zákalu. Na vznik však pôsobia aj cievne faktory. Tieto zmeny spočiatku človek necíti, len ťažko ich registruje,“ pokračuje renomovaná odborníčka.

Nepriateľ očí. Toto ochorenie kradne zrak. Ignorovať sa ho neoplatí

Dva dôvody

Glaukóm sa v súčasnosti vyskytuje vo dvoch základných formách.  Primárnej a sekundárnej. Primárny vzniká bez nadväznosti na iné očné alebo systémové ochorenie. Pravdepodobne vzniká na genetickom podklade. Sekundárny je dôsledkom iného očného ochorenia, očného úrazu. Vzniká pri užívaní niektorých liekov a podobne. Genetika teda môže byť jedným zo spúšťačom ochorenia, no rizikových skupín je viac.

Veľa napovie spomínaný vnútroočný tlak. Najmä nad 21 mmHg. Zaujímať o svoje videnie by sa mali aj ľudia po 40. roku života. „Vyskytnúť sa môže tiež u diabetikov, medzi kardiovaskulárnymi pacientmi, u ľudí s migrénou. Dôležité je pravidelne vyhľadať očného lekára aj v tom prípade, ak človek trpí vysokým či nízkym krvným tlakom alebo má krátkozrakosť,“ vymenúva oftalmologička.

Keď zabolí

V prípade primárneho glaukómu sa môže vyskytnúť akútny glaukómový záchvat. Ten vyvoláva kombinácia viacerých faktorov. Dlhší pobyt v tme, požitie väčšieho množstva tekutín v krátkom čase, vypitie viacerých káv za deň, vystavenie nadmernému stresu, ale aj kvapky na rozšírenie zrenice. Vnútroočný tlak prudko stúpne.

„Príznaky záchvatu sú: neznesiteľná pulzujúca bolesť celého oka, svetloplachosť, nevoľnosť a zvracanie, výrazné slzenie i sčervenanie oka, rozšírená zrenica postihnutého oka, zahmlená rohovka. Postihnutý človek môže dokonca vidieť farebné kruhy okolo svetiel. Pri záchvate by mal človek bezodkladne vyhľadať pomoc očného lekára,“ varuje lekárka Smorádková z bratislavskej očnej kliniky, na ktorej sa venujú problematike glaukómu komplexne.

Počuli ste už o sekundárnom sivom zákale? Rokmi sa šošovka zakalí takmer každému

Samoliečba neexistuje

Pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára môžu zachytiť glaukóm už v ranom štádiu. Dôkladné vyšetrenie a jeho výsledky následne rozhodnú o tom, či je potrebné absolvovať ďalšie vysokošpecializované vyšetrenie, napríklad laserovú polarimetriu, optickú koherentnú tomografiu a podobne. „Vyliečiť zelený zákal svojpomocne nie je možné. Cieľom odbornej liečby je primárne chrániť zrakový nerv, a to spôsobmi, ktoré znižujú vnútroočný tlak a zlepšujú prekrvenie nervu. Ak človek trpí primárnym glaukómom, tlak sa znižuje prostredníctvom očných kvapiek. V niektorých prípadoch je však vhodné pristúpiť k laserovej liečbe alebo k operačnému zákroku,“ objasňuje a dodáva:

„Zelený zákal sa však vyliečiť nedá. Vo väčšine prípadov sa dá veľmi dobre kompenzovať a pri včasnej diagnostike nedochádza k závažným poruchám zrakových funkcií. Prevencia je v tomto prípade rozhodujúca. Na našej klinike používame na diagnostiku celé spektrum vyšetrení, ako napríklad optickú koherenčnú tomografiu (OCT).“ 

Zaostrené na životosprávu

Pri akomkoľvek zdravotnom obmedzení by mal človek prehodnotiť svoj súčasný životný štýl. V prípade zeleného zákalu nevynímajúc. „Úprava životosprávy zahŕňa zmenu stravovacích návykov. Vhodné je natrvalo vylúčiť fajčenie. Človek by si mal dopriať pravidelnú telesnú aktivitu a dostatok spánku. Pacienti s glaukómom by sa mali vyhnúť ťažkej telesnej námahe a stresu. Ideálne je, ak neprijímajú väčšie množstvo tekutín naraz,“ vysvetľuje očná lekárka.

Chcete dokonalý zrak? Laserová operácia nie je pre každého. Dioptrií sa zbavíte aj inak

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia