MENU
zdravy-zivot

Vňate v obchode neodhadzujte! Sú často zdravšie ako samotná zelenina

Obyčajné vňate? Nie, skutočne zdravé časti zeleniny, ktoré rozhodne nevyhadzujte.
Zdravý život

Vňate v obchode neodhadzujte! Sú často zdravšie ako samotná zelenina

Už pri nákupe v supermarkete hľadáte bedničku, do ktorej by ste mohli odhodiť listy odtrhnuté z mrkvy, redkvičky či inej zeleniny? Nerobte to! Veď listy sú niekedy zdravšie ako samotná zelenina!

Z listov a vňatí sa dajú pripraviť nielen šaláty, ale aj rôzne jedlá. Na internete nájdete recepty, najmä zo zahraničných kuchýň, ktoré dokážu využiť napríklad aj vňate. Ktoré sú naozaj cenné, plné vlákniny i vitamínov a mali by ste si ich odniesť domov?

Kalerábové listy 33x inak

Z kalerábu odstráňte len poškodené, príliš veľké alebo zvädnuté listy či ich časti. Mladé kalerábové lístky obsahujú vitamín C, dokonca viac ako samotná hľuza! Obsahujú tiež množstvo vápnika a, samozrejme, vlákninu. Tu je 33 rôznych receptov, kde využijete kalerábové listy.

Kalerábové listy prestaňte vyhadzovať a zaraďte si cih do svojho jedálnička.Kalerábové listy prestaňte vyhadzovať a zaraďte si cih do svojho jedálnička.
Zdroj: pinterest/reneesgarden.com
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor