MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Horúčavy sú už TU! Ako sa účinne schladiť, ak nemáte doma klimatizáciu?

Horúce nápoje 

Woman,Pouring,Chamomile,Herbal,Tea,On,White,Wooden,BackgroundWoman,Pouring,Chamomile,Herbal,Tea,On,White,Wooden,Background
Zdroj: Shutterstock

V horúcich dňoch sa teplým nápojom radšej vyhnite. Káva dokáže dodať energiu, ale v letných mesiacoch je lepšie dopriať si ľadové frappé ako horúce latté. Kofeín s kockou ľadu dokáže dodať energiu a ochladiť zároveň. Ak si naplníte pohár ľadom a priložíte k ústam, vytvoríte si takú domácu mini klimatizáciu. Studený vzduch z ľadu sa vašim dýchaním uvoľní a budete sa cítiť príjemne.

Trikom, ako sa v lete ochladiť bez klimatizácie, je popíjanie mierne teplých čajov. Siahnite po kvalitnnom zelenom alebo čiernom čaji. Ich teplota pri konzumácii by nemala byť horúca, čaj by mal byť skôr vlažný. Pitím teplých čajov sa totiž aktivujú potné žľazy. Budete sa viac potiť, ale telo sa tak prirodzene ochladí.

SPÄŤ
2/8
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor