MENU
zdravy-zivot

Vlhkosť vzduchu môže spôsobovať kašeľ až astmu: Máme 5 nápadov čo s tým

Ak si nemôžete dovoliť urobiť potrebné stavebné úpravy, musíte sa zamerať na obmedzenie zdrojov vlhkosti. A tým ste predovšetkým vy – okrem varenia, kúpania a sušenia vypratej bielizne vyprodukuje každá osoba v domácnosti štyridsať gramov vody za hodinu len tým, že existuje.

Súvisiace témy

Zdravý život

Vlhkosť vzduchu môže spôsobovať kašeľ až astmu: Máme 5 nápadov čo s tým

Trápi vás celú zimu väčšia či menšia nádchu, kašlete, zle sa vám dýcha a pália vás sliznice? Asi máte doma príliš sucho. Alebo až veľmi vlhko. Vo vlhkom a teplom vzduchu sa darí nielen plesniam, ale aj baktériám.

Najdôležitejší parameter, ktorý si treba v interiéri všímať, je vlhkosť vzduchu. Tá býva počas vykurovacieho obdobia buď veľmi nízka, alebo naopak, vysoká. Zorientuje vás vlhkomer, ktorý sa dá kúpiť samostatne, alebo ako súčasť väčšiny domácich meteostaníc. Zoženiete ho asi od 20 eur. Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať od tridsať do päťdesiatpäť percent. Ak ste mimo, riskujete zdravotné problémy.

PRÍLIŠ VLHKÝ VZDUCH

Váš problém sa volá pleseň. „Relatívna vlhkosť vzduchu nad šesťdesiat percent a teplota interiéru nad 22 stupňov Celzia vždy vedú k vzniku plesní,“ upozorňuje imunologička MUDr. Dana Nováková a dodáva: „Spóry plesní uvoľňované do ovzdušia a následne vdychované môžu u vnímavých jedincov a u detí vyvolávať precitlivenosť.

Tá sa prejavuje najmä zvýšenou chorobnosťou, napríklad opakovanými infekciami dýchacích ciest, zápalmi spojoviek, zápalmi nosovej sliznice, prinosových dutín, ale objaviť sa môže aj dráždivý kašeľ, svrbivá vyrážka, upchatý nos, sťažené dýchanie, bolesti hlavy, bolesti hrdla a únava. Počítať treba aj s následným rozvojom alergie či dokonca astmy.“

PLESNE A BAKTÉRIE

Vo vlhkom a teplom vzduchu sa darí nielen plesniam, ale aj baktériám. Dlhodobý pobyt v takomto prostredí vysiľuje imunitný systém a vedie k jeho poruchám. Preto treba príčinu nadmernej vlhkosti identifikovať a odstrániť. Plesne vznikajú vo vlhkých miestnostiach na tých miestach, ktoré sú podstatne chladnejšie než okolitý vzduch, prípadne tmavé a nevetrané. Nájdete ich teda napríklad za nábytkom, pod tapetami, v chladných rohoch miestností, pri oknách a na zle zaizolovaných stenách.

Ak si nemôžete dovoliť urobiť potrebné stavebné úpravy, musíte sa zamerať na obmedzenie zdrojov vlhkosti. A tým ste predovšetkým vy – okrem varenia, kúpania a sušenia vypratej bielizne vyprodukuje každá osoba v domácnosti štyridsať gramov vody za hodinu len tým, že existuje. Nezanedbateľným zdrojom vlhkosti sú aj rastliny. Aké množstvo vody dostanú v zálievke, také vrátia späť do obehu.

AKO SI POMÔCŤ?

1. Vetrajte. Nie však dlho s mierne pootvoreným oknom – tým len ochladzujete steny a vytvárate ďalší podklad pre plesne. Vetrajte nárazovo a vo veľkom, aspoň pätnásť minút denne.

2. Neotvárajte okná za dažďa a hmly.

3. Pri varení a kúpaní odsávajte vlhký vzduch.

4. Vo vlhkých miestnostiach stavajte nábytok ďalej od steny, aby za ním mohol cirkulovať vzduch.

5. Všímajte si okná a investujte do kvality. „V prípade vyššej vnútornej vlhkosti dochádza ku kondenzácii vody na plochách, ktorých povrchová teplota je nižšia ako teplota rosného bodu vnútorného vzduchu. A to by sa kvalitným oknám s izolačným zasklením stať nemalo, azda len v prípade extrémne nízkych vonkajších teplôt,“ upozorňuje odborník na vykurovanie Ing. Jan Blažíček. I permanentne orosené okná sú totiž živná pôda pre plesne. Na trhu sú už aj okná so zabudovanými vetrákmi, ktoré ponúkajú systém vetrania „cez zavreté okná“. Majú peľové filtre a takisto zabezpečenie proti hluku.

PORIADNE PRESUŠTE

Ak nepomôže ani poriadne vetranie, pri menších výkyvoch skúste pohlcovač vlhkosti v tabletách. Pri permanentne zvýšenej vlhkosti rozmýšľajte nad kúpou domáceho elektrického odvlhčovača. Výkonnejší stroj si môžete aj požičať v požičovni stavebných strojov a náradí. Niekedy stačí byt raz poriadne presušiť a vlhkosť dostanete pod kontrolu.

PRÍLIŠ SUCHÝ VZDUCH

„V zime máme väčší problém s nízkou vlhkosťou, teda pod tridsať percent. Vzduch vonku má nízky obsah vodných pár a vďaka vetraniu dochádza k postupnému znižovaniu aj vnútornej vlhkosti,“ vysvetľuje Ing. Jan Blažíček. Spoluvinníkom môžu byť opäť aj chyby v izolácii. V bytoch s centrálne regulovaným kúrením býva suchý a prekúrený vzduch. Ten vysušuje sliznice v nose, ústach i v očiach, ktoré sú potom náchylnejšie na infekcie.

Aj na to upozorňuje MUDr. Dana Nováková: „Prejaví sa to bolestivosťou, štípaním, rezaním, škriabaním, pocitmi sucha a následným opuchom slizníc so zvýšenou produkciou hlienov. Dôsledkom je opäť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojoviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. K celkovým prejavom patrí únava, bolesti hlavy, hrdla a krčných lymfatických uzlín.“

AKO SI POMÔCŤ?

Hospodárte s vlhkosťou – využívajte všetky nezapáchajúce zdroje vodnej pary. Neodvetrávajte vlhkosť z kúpeľne. Pomôžte si sušením bielizne alebo pridajte do bytu rastlinu. Pri stavbe alebo prerábaní rozmýšľajte nad vhodnou vzduchotechnikou – stratu vlhkosti obmedzíte rekuperátorom – zásobníkom, v ktorom si prichádzajúci vzduch berie viac ako polovicu tepla a vlhkosti zo znečisteného vzduchu z domácnosti.

Vyberajte kvalitné prírodné stavebné materiály. Rozhodne si nepomáhajte klimatizáciou, ktorá vzduch ešte väčšmi vysušuje. Ak nič nezaberie, poobzerajte sa po zvlhčovači vzduchu. Poriadne si však preštudujte ponuku. Ideálne je, ak si môžete automaticky nastaviť cieľovú vlhkosť vzduchu.

Tip pre zvieratá!
Pozor na ultrazvukové zvlhčovače, môžu znepokojovať domácich miláčikov.

KÚRTE S ROZUMOM!

* Ideálna teplota interiéru je 19 až 21 °C, v spálni dokonca len 18 °C.

* Vyššia vlhkosť vzduchu zvyšuje aj pocitovú teplotu, takže správnou vlhkosťou môžete ušetriť na kúrení.

* 1 – 2 °C pridá bytu varenie, pečenie, sušenie bielizne v sušičke, ale aj slnko počas slnečných dní.

* V prekúrených bytoch môžete trpieť bolesťami hlavy, únavou, vyčerpanosťou, poruchami spánku a sústredenia.

* Ak máte termostat umiestnený v najteplejšej miestnosti bytu (obývačka prepojená s kuchyňou), rovnomerné vykurovanie docielite, keď znížite výkon radiátorov v miestnosti s termostatom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia