MENU
zdravy-zivot

Nevinná zelenina? Ak ju jete takto, môžete si uškodiť

Surová strava neznamená automaticky zdravá.
Zdravý život

Nevinná zelenina? Ak ju jete takto, môžete si uškodiť

Všetko, čo je surové, je čerstvé, zdravé a dobré! Áno, ale platí to vtedy, keď viete, ako zeleninu a ovocie pripraviť, ochutiť a jesť.

Robí vám miešaný šalát z čerstvej zeleniny alebo šťavnaté ovocie v črevách problémy? Poradíme vám, ako si pohladkať bruško a nekrútiť sa v kŕčoch. Keď jeme zeleninu surovú, prijímame jej vlákninu v pôvodnej „hrubozrnnej“ forme. A v tom sa skrýva háčik.

Vlákninu s mierou 

Vláknina, nezjemnená varom, môže v tráviacom trakte narobiť poriadnu šarapatu. Ak jej skonzumujeme priveľa, podráždi črevo a vyprovokuje hnačky, bolesti či nepríjemné nadúvanie. Pravidelné jedenie väčšieho množstva surovej vlákniny môže dokonca vážne poškodiť sliznicu čreva, pretože pri prechode týmto orgánom vláknina strhne so sebou dôležitú mikroflóru a sliznicu zoderie. Na to by nemali zabúdať najmä ľudia s chronickými chorobami tráviaceho traktu alebo pacienti po operáciách čreva. Ostatní si môžu svieže chute čerstvej zeleniny a ovocia smelo vychutnávať. Problémom sa vyhnú dodržiavaním jednoduchých zásad:

Uchovajte vitamíny

Ovocie i zelenina majú v surovom stave najviac vitamínov aj minerálov, ale kyslík vo vzduchu spôsobuje rýchlu deštrukciu vitamínu C. Minerálne látky sa zasa môžu roztratiť vo vode, v ktorej ste plody máčali. Ak chcete uchovať čo najviac živín pre svoj žalúdok, vyberajte si a nakupujte čo najčerstvejšie kúsky skladujte ich v chladničke, ale nie dlho. Namiesto namáčania ich rýchlo opláchnite pod tečúcou vodou a zjedzte ich hneď, ako ich ošúpete, pokrájate alebo postrúhate.

Nastrúhajte a polejte olejom

Najľahšie strávite surovú zeleninu. Ak ju najemno postrúhate, tráviace šťavy môžu efektívnejšie spracovať všetky jej zložky. Dôležité je aj to, čím ju ochutíte. V zálievke by mal byť určite olej, ktorý umožňuje telu využiť výživné látky rozpustné v tukoch. Je to najmä provitamín A a iné karotenoidy, nachádzajúce sa v mrkve, paradajkách, červenej a žltej paprike, ale aj vitamín E, prítomný vo viacerých druhoch plodov. Aby ste čerstvú zeleninu čo najľahšie strávili a využili, dodržte tri rady:

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia