MENU
zdravy-zivot

Nevinná zelenina? Ak ju jete takto, môžete si uškodiť

Surová strava neznamená automaticky zdravá.
Zdravý život

Nevinná zelenina? Ak ju jete takto, môžete si uškodiť

Všetko, čo je surové, je čerstvé, zdravé a dobré! Áno, ale platí to vtedy, keď viete, ako zeleninu a ovocie pripraviť, ochutiť a jesť.

Robí vám miešaný šalát z čerstvej zeleniny alebo šťavnaté ovocie v črevách problémy? Poradíme vám, ako si pohladkať bruško a nekrútiť sa v kŕčoch. Keď jeme zeleninu surovú, prijímame jej vlákninu v pôvodnej „hrubozrnnej“ forme. A v tom sa skrýva háčik.

Vlákninu s mierou 

Vláknina, nezjemnená varom, môže v tráviacom trakte narobiť poriadnu šarapatu. Ak jej skonzumujeme priveľa, podráždi črevo a vyprovokuje hnačky, bolesti či nepríjemné nadúvanie. Pravidelné jedenie väčšieho množstva surovej vlákniny môže dokonca vážne poškodiť sliznicu čreva, pretože pri prechode týmto orgánom vláknina strhne so sebou dôležitú mikroflóru a sliznicu zoderie. Na to by nemali zabúdať najmä ľudia s chronickými chorobami tráviaceho traktu alebo pacienti po operáciách čreva. Ostatní si môžu svieže chute čerstvej zeleniny a ovocia smelo vychutnávať. Problémom sa vyhnú dodržiavaním jednoduchých zásad:

Uchovajte vitamíny

Ovocie i zelenina majú v surovom stave najviac vitamínov aj minerálov, ale kyslík vo vzduchu spôsobuje rýchlu deštrukciu vitamínu C. Minerálne látky sa zasa môžu roztratiť vo vode, v ktorej ste plody máčali. Ak chcete uchovať čo najviac živín pre svoj žalúdok, vyberajte si a nakupujte čo najčerstvejšie kúsky skladujte ich v chladničke, ale nie dlho. Namiesto namáčania ich rýchlo opláchnite pod tečúcou vodou a zjedzte ich hneď, ako ich ošúpete, pokrájate alebo postrúhate.

Nastrúhajte a polejte olejom

Najľahšie strávite surovú zeleninu. Ak ju najemno postrúhate, tráviace šťavy môžu efektívnejšie spracovať všetky jej zložky. Dôležité je aj to, čím ju ochutíte. V zálievke by mal byť určite olej, ktorý umožňuje telu využiť výživné látky rozpustné v tukoch. Je to najmä provitamín A a iné karotenoidy, nachádzajúce sa v mrkve, paradajkách, červenej a žltej paprike, ale aj vitamín E, prítomný vo viacerých druhoch plodov. Aby ste čerstvú zeleninu čo najľahšie strávili a využili, dodržte tri rady:

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia