MENU
zdravy-zivot

Vláčite vodu vo fľašiach? Načo! Dôležité minerály vám tečú doma

Otočiť, napustiť, vypiť. Zdravý nápoj bez námahy)
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Vláčite vodu vo fľašiach? Načo! Dôležité minerály vám tečú doma

Myslíte na pitný režim aj na jeseň? Dobre robíte. Čo tak si to ale celé uľahčiť?

Minerálky sľubujú, že ich pravidelným príjmom si do úst lejete dostatok minerálov. No tie najdôležitejšie obsahuje aj obyčajná voda z vodovodu. Vedeli ste napríklad, že v pitnej vode sa nachádza ten istý vápnik i horčík, ktorý kupujete v balenej? V litri vám pláva aj 30 gramov každého. A čím je voda tvrdšia, tým viac minerálov má!

Viete, ako piť vodu, aby vám čo najviac prospela?

Dva litre

Navyše, obyčajná neperlivá pitná voda je stopercentne zdravotne nezávadná, oveľa lepšie uhasí smäd, nezaťažuje obličky, nemá žiadne kalórie, nepriberiete z nej a hlavne – môžete jej piť koľko chcete. A koľko by ste mali? „Závisí to telesnej stavby, pohlavia, druhu zamestnania, prípadne vykonávania športovej aktivity. Odporúča sa vypiť minimálne 1,5 - 2 litre denne, samozrejme pri predpokladaných vyšších stratách aj viac," hovorí MUDr. Eva Vitáriušová PhD. o pitnom režime v chladných mesiacoch.

Aj čistá voda môže spomaľovať chudnutie. Na vine je jej teplota!

Sledujte moč

Či z vás tečie pot, nie je jediný signál, že si telo pýta vodu doplniť! Keď sa po lete ochladí, akoby ste na to úplne zabudli. V skutočnosti je však telesná potreba piť úplne rovnaká. Sledujte farbu moču. V poriadku je, iba ak je priesvitný až svetložltý ako seno. Čím tmavší, tým väčšia výstraha, že tekutín máte málo.

Čo sa ráta?

Nežiada sa vám? Je pochopiteľné, že studená voda v chladných mesiacoch vás príliš neláka. Uvarte ju! Do pitného režimu sa ráta aj nesladený čaj a v zime výnimočne aj nie príliš ochutené polievky. Ak máte v lete problém uhasiť smäd minerálnou vodou, v zime je možno vhodnejší čas. „Oplatí piť pitnú vodu počas celého roka, najvhodnejšie je striedať ju s minerálnymi balenými vodami," predsa len na spestrenie odporúča aj doktorka Vitáriušová.

Čítajte aj: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor