MENU
zdravy-zivot

S vitiligom si vedia úspešne poradiť vo Svidníku

Vitiligo pred liečbou a po nej. Výsledky sú veľmi uspokojivé.
Zdravý život

S vitiligom si vedia úspešne poradiť vo Svidníku

Niekto má biele mapy na koži od detstva, inému sa zjavili až v dospelosti. Stopercentne účinná liečba vraj neexistuje. Vo Svidníku však vitiligo už štyri roky úspešne liečia ihlovou terapiou.

Konečne sa nemusí obávať výsmechu spolužiakov. „Navonok na ňom nebolo nič vidieť, ale viem, že sa trápil. Deti sú kruté. Posmievali sa mu, že vyzerá ako klaun, lebo mal výrazné fľaky okolo očí aj úst. Odkedy chodí na ‚needle‘ terapiu, koža sa mu výrazne zlepšila. Škvrny na tele po pol roku úplne zmizli, ostali len dve malé na tvári. Verím, že aj tie sa stratia, pretože v liečbe ešte pokračujeme,“ rozpráva nadšene Miriam.

Boli v tom hormóny?

Jej syn Dano (13) má od deviatich rokov vitiligo. Najprv sa mu objavil nenápadný fliačik na líci, postupne sa biele mapy rozšírili po tvári, na krku, v podpazuší, okolo pása a v slabinách. „Neprišli sme na to, čo túto chorobu spustilo. Bol trochu silnejší a možno k tomu prispela začínajúca sa puberta. Absolvovali sme vyšetrenia na dedičné choroby, endokrinológiu, vyšetrenie cukru… Nič. Pochodili sme kožné ambulancie v Košiciach aj v Humennom, predpisovali mu rôzne masti a odoberali vzorky z kože. Zo dňa na deň to však bolo horšie.“ Keď sa Miriam dozvedela o špeciálnej liečbe vo Svidníku, neváhala. „Dano začal k doktorke Zelenkovej chodiť minulý rok v júli cez prázdniny. Najprv tri razy do týždňa, neskôr dva razy. Upravila som mu aj stravu, takže schudol. Už nemá problémy ani s kožou, ani s hmotnosťou,“ teší sa mama.

Konečne k moru

Tomáš (48) žije s vitiligom od desiatich rokov. „Najprv sa mi vyhodili fľaky okolo pása, potom na hrudi, krku, zápästiach a v podpazuší,“ spomína. „Veľmi rád chodím k moru, ale na dovolenke mi tie miesta vždy hrozne sčerveneli, hoci som sa natieral vysokým UV faktorom. Radšej som sa venoval zimnej turistike. Manželke to neprekážalo, tak som to neriešil.“ Medzitým sa rozviedol a našiel si priateľku. Zrazu mu na koži začalo záležať. Na „needle“ terapiu chodí už vyše polroka. Zo začiatku každý deň, pod dvoch mesiacoch tri razy do týždňa, teraz dva. „Neveril som, že sa to po toľkých rokoch tak zlepší. Fľaky sa zmenšujú, ako keď z krajca chleba najprv zjete kôrku a potom odjedáte zo stredu.“ Tomáš sa už teší na letnú dovolenku: „Konečne pôjdem k moru! A zoberiem aj priateľku.“

Z Indie do Svidníka

Odborníci tvrdia, že na vitiligo žiadny zázračný liek neexistuje. Nie je metóda, ktorá by spoľahlivo zabrala u všetkých postihnutých rovnako. Okrem rôznych druhov fototerapie, liečby excimerovým laserom, hormonálnymi aj nehormonálnymi masťami a kúpeľmi sa nedávno chvíľu testovala chirurgická metóda, pri ktorej lekár odobral štep zo zdravej kože a premiestnil ho na vybielené ložisko. Výsledky však nevyzneli jednoznačne a zákrok nebol najlacnejší, preto sa metóda neujala. MUDr. Hana Zelenková, PhD., vo Svidníku lieči nedostatok pigmentu ihlami. S metódou sa zoznámila na dermatologickom kongrese v Berlíne, kde o nej prednášal indický lekár. „Doma sme ju prepracovali a prispôsobili našim typom kože. Nie je to novinka, ale na Slovensku sme jediné pracovisko, ktoré ju používa. Pracujeme s ňou už štyri roky, v databáze máme skoro dvesto pacientov. Liečba je efektívna na osemdesiat percent. Netvrdím, že zaberie všetkým rovnako, ale tých, ktorí sú rezistentní, máme málo.“

Tri kroky

Ošetrenie sa skladá z troch krokov. Najprv vám lekár depigmentované ložisko jemne opichne ihličkami, ktoré vyzerajú podobne ako pri mezoterapii. Z okrajových miest, kde sa pigment ešte nachádza, postupuje smerom do centra škvrny. Vpichy nebolia, lebo sú povrchové. Zámerom je preniesť pigmentové bunky, melanocyty, na miesto, kde chýbajú. „Jedno ošetrenie ihlami trvá od piatich minút do pol hodiny. Závisí to od veľkosti, umiestnenia a počtu ložísk. Ak je škvrna veľká, potrebujeme na ňu aj sto až dvesto vpichov,“ vysvetľuje dermatologička. Nasleduje ožarovanie ložísk selektívnym žiarením UVB s dĺžkou 311 nanometrov v presne stanovenom čase a dávkach. Ak je škvrna malá, postačí UVB lampa, pri väčších škvrnách vás ožiaria v špeciálnej kabíne. Dávky žiarenia sa postupne zvyšujú, ale maximálny čas, ktorý môžete stráviť v kabíne, je dve a pol minúty. Doma si ožiarené miesta dva razy denne umyjete dezinfekčným mydlom a natriete nekortikoidným krémom, ktorý sa používa na atopický ekzém. „Kortikoidné masti nepoužívame, lebo spôsobujú stenčenie kože a majú aj ďalšie vedľajšie účinky.“

Už nevybledne

Spočiatku chodíte na ošetrenie tri razy týždenne, potom dva razy, a keď nastúpi pigmentácia, stačí, ak prídete raz do týždňa. Pigmentácia sa prejaví tak, že na bledých miestach sa objavia okrúhle ložiská pigmentu, ktoré sa postupne zväčšujú a splývajú. Nemusíte sa báť, že vitiligo sa po liečbe vráti. Koža vám už nevybledne. „Individuálna odpoveď každého pacienta je iná, ale pigmentácia kože spravidla nastupuje už po troch týždňoch ošetrenia. Dĺžka liečby závisí od jej rýchlosti,“ vysvetľuje dermatologička. Je dobré, ak liečebný proces podporíte antioxidantmi v tabletách alebo prípravkami s betakaroténom. Na začiatku môžete farebné zmeny zakrývať špeciálnym roztokom. Ochranné prostriedky proti slnečnému žiareniu však v lete musíte používať doživotne.

Čo je vitiligo?

Ide o poruchu pigmentácie spojenú so stratou melanocytov, ktoré zodpovedajú za tvorbu kožného tkaniva melanínu. Môže mať na svedomí nielen biele mapy na koži, ale aj vyblednutie vlasov, obočia, rias a ochlpenia. Nie každý biely fľak je vitiligo. Môže ísť aj o povrchovú pleseň. „Je to pomerne časté ochorenie, ktoré sa objavuje po dovolenkách, napríklad pri pobyte na piesočnej pláži, ale dostanete ho napríklad aj pri nosení nepranej bielizne alebo tričiek,“ objasňuje doktorka Hana Zelenková.
Vitiligové ložisko býva ostro ohraničené. Pokožka je biela a hladká, bez šupín a nesvrbí. „Prv než začneme s liečbou, spravíme vám laboratórne vyšetrenia a ďalšiu diagnostiku.“ Vitiligo totiž býva prejavom aj vážnych autoimunitných chorôb. Môže ísť o ochorenia štítnej žľazy, cukrovku, málokrvnosť z nedostatku vitamínu B12 na autoimunitnom podklade alebo o ložiskovú alopéciu, teda vypadávanie vlasov, či o iné ochorenia.
Spúšťačom býva stres, vážnejšie infekčné ochorenie, stav po operácii, užívanie liekov, tehotenstvo či spálená pokožka pri slnení. Ochorenie môže prepuknúť v každom veku, u detí, mužov aj u žien. Postihuje všetky rasy, najmenej Číňanov a Japoncov. Niekedy, najmä u mladších ľudí, sa prejavy vitiliga po čase stratia aj bez liečby.

Čo pomáha?

✔ Medicínska kamufláž. Viditeľné miesta si prekrývajte mejkapom z lekárne. Tieto výrobky sú hustejšie a vodovzdorné, dlhšie teda vydržia.
✔ Samoopaľovacie krémy. Kupujte ich takisto v lekárni.
✔ Antioxidanty v tabletkách, koenzým Q10 a prípravky s betakaroténom. V prípade betakaroténu rátajte s tým, že pokožka získa skôr oranžový ako hnedý nádych.
✔ Potraviny bohaté na:
- vitamín B12 (hovädzie a bravčové mäso, tuniak, vajíčka, pečeň, syr, mlieko),
- vitamín C (čierne ríbezle, šípky, paprika, listová zelenina, citrusové ovocie),
- vitamín E (obilné klíčky, rastlinné oleje, orechy, listová zelenina),
- kyselinu listovú (šalát, brokolica, ružičkový kel, obilné zrná),
- selén (tuniak, orechy, slnečnicové semienka, krevety, paradajky, celozrnný chlieb),
- zinok (pšeničné klíčky, droždie, bravčové a hovädzie mäso, pečeň, tekvicové semienka)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor