MENU
zdravy-zivot

Dávajte si pozor na príjem vitamínu B12, najmä po päťdesiatke

Po päťdesiatke si dávajte pozor na pestrosť stravy. Nie všetky vitamíny získate len z rastlín.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dávajte si pozor na príjem vitamínu B12, najmä po päťdesiatke

Hoci telo si vie vitamín B12 udržať, oplatí sa dávať pozor, aby ste ho mali dostatok. Nevýhodou je i to, že jeho nedostatok sa neprejaví hneď.

Rovnako ako mnohé iné vitamíny aj B12 má v tele viacero dôležitých funkcií. Pôsobí napríklad pri látkovej premene, ale najčastejšie sa spája s nervovým systémom a červenými krvinkami. 

Pozor na anémiu

Vitamín B12 je vo vode rozpustný. Pri jeho nedostatku vznikáporucha krvotvorby. „Môže sa prejaviť ako perniciózna, zhubná anémia alebo megaloblastická anémia. Tú spôsobuje aj nedostatok kyseliny listovej. V kostnej dreni pri nej vznikajú abnormálne veľké a nedozreté červené krvinky, ktoré nie sú schopné viazať a prenášať kyslík do tkanív,“ vysvetľuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty UK. Vitamín B12 však zohráva dôležitú úlohu aj pri správnom fungovaní nervového systému.

Narušený prevod

Pomáha udržiavať takzvanú myelínovú pošvu, ktorá obaľuje nervové vlákna. „Ak sa poškodí alebo celkom chýba, naruší sa prevod nervových vzruchov, čo spôsobuje početné neurologické problémy,“ upozorňuje odborníčka. V niektorých prípadoch môžu byť veľmi závažné. Postihujú miechu, periférne nervy i mozog. Vyskytujú sa u sedemdesiatich piatich až deväťdesiatich percent ľudí, ktorí trpia nedostatkom tohto vitamínu. 

Ste vegán?

Výhodou je, že organizmus si vie vytvoriť zásoby vitamínu B12. Uskladňuje si ho v pečeňových bunkách a ide približne o dva až tri miligramy. „Zásoba vydrží niekoľko rokov, lebo jeho čerpanie je relatívne pomalé,“ vysvetľuje doktorka Jana Jurkovičová. „Keď nastane porucha vstrebávania vitamínu, môže trvať aj tri roky, než sa jeho nedostatok prejaví. Ak si však pravidelne nebudete dopĺňať jeho zásoby, vyčerpajú sa rýchlejšie.“ Príjem vitamínu B12 by si mali ustrážiť najmä vegáni a prísni vegetariáni. Rastlinné zdroje potravín ho totiž neobsahujú. Výnimkou sú len niektoré druhy morských rias a húb.

Zhoršené vstrebávanie

Do päťdesiatky jeho príjem vo väčšine prípadov prevyšuje požiadavky. Vylúčený vitamín B12 z čreva sa opäť absorbuje, preto je jeho nedostatok málo pravdepodobný. Spozornieť treba po päťdesiatke, vtedy sa vstrebávanie tohto vitamínu z potravy zhoršuje. Treba pristúpiť k príjmu fortifikovaných potravín alebo užívaniu výživových doplnkov. Poruchy vstrebávania, teda malabsorpcia sa často vyskytuje pri atrofickej gastritíde.„Znamená to, že v žalúdku sa tvorí menej žalúdočnej kyseliny, a tým sa znižuje schopnosť získať vitamín B12 z potravinových zdrojov,“ hovorí odborníčka. „Táto porucha sa vyskytuje aj u osôb nad šesťdesiatpäť rokov, môže vzniknúť aj v dôsledku nedostatku železa alebo infekcie baktériou Helicobacter pylori. V tomto prípade však možno úspešne vstrebávať kryštalický vitamín B12 z výživových doplnkov.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor