MENU
zdravy-zivot

Zbavte sa nebezpečných vírusov! 8 tipov na lacnejšie EKO upratovanie

Bez chémie to ide rovnako ľahko ako s ňou. Akurátže zdravšie a lacnejšie.
Zdravý život

Zbavte sa nebezpečných vírusov! 8 tipov na lacnejšie EKO upratovanie

Obmedziť používanie chemických prípravkov na čistenie domácnosti je nielen ekologickejšie, lacnejšie, ale i zdravšie. Viete, ako môžete pri čistení využiť ocot, sódu či citrón?

Čistá domácnosť je základ zdravia rodiny. Poradíme vám, ako nahradiť čistiace prostriedky plné chémie ekologickými, šetrnými a často aj oveľa lacnejšími pomocníkmi. Tieto máte určite doma aj vy. 

Ocot

Ocot je v domácnosti skvelým pomocníkom, ale pozor! Nie je vhodný na čistenie všetkých povrchov.Ocot je v domácnosti skvelým pomocníkom, ale pozor! Nie je vhodný na čistenie všetkých povrchov.
Ocot je v domácnosti skvelým pomocníkom, ale pozor! Nie je vhodný na čistenie všetkých povrchov.
Zdroj: Shutterstock

Asi najuniverzálnejším domácim čističom je ocot. Najväčšou jeho výhodou je cena, jednoduchá dostupnosť a 100% prírodné zloženie, ktoré nezaťažuje životné prostredie. S octom sa dá prať, umývať, leštiť aj čistiť. Taktiež dokáže odstrániť vodný kameň, zápach a mikróby. Ak ocot zmiešate so soľou, vyčistíte tak mosadz. Zmiešaním s jedlou sódou si pripravíte univerzálnu pieskovú pastu na umývanie.

Aj keď sa zdá, že je ocot v domácnosti neprekonateľným pomocníkom, aj on má svoje limity. Vyvarujte sa octovým čističom pri kontakte s kamennými plochami, podlahovými krytinami či pri umývaní žehličky.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor