MENU
zdravy-zivot

Lekári hlásia: Okrem kovidu pribúdajú aj virózy! Čo treba vedieť?

Young,Pretty,Woman,Blowing,Nose,In,Front,Of,Blooming,Tree.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Lekári hlásia: Okrem kovidu pribúdajú aj virózy! Čo treba vedieť?

Všeobecní lekári v tejto aktuálnej letnej sezóne zaznamenávajú vo svojich ambulanciách vyšší výskyt pacientov s virózami ako zvyčajne, a zároveň stúpa aj výskyt ochorenia COVID-19. Ponúkame vám užitočné rady ako účinne bojovať proti týmto záškodníkom.

Viceprezident SSVPL a všeobecný lekár pre dospelých z Miloslavova MUDr. Peter Lipovský však upozorňuje, že prejavy kovidu sú ľahko zameniteľné s inými virózami. „Takže pokiaľ si neurobíte test na COVID-19, tak ani nemusíte odhaliť, že ho máte a myslíte na iný typ virózy. Zároveň k nám chodia opakovane infikovaní pacienti, ktorí prekonali kovid na jar tohto roku.“

V populácii je podľa neho teraz aktívnych množstvo vírusov, Sars-Cov-2 nevynímajúc. Priebeh ochorenia COVID-19 je však väčšinou mierny. A tým, že vírus veľmi rýchlo mutuje, môžete ochorieť opakovane v krátkom čase! MUDr. Peter Lipovský ponúka sedem užitočných rád.

Nie je vírus ako vírus. Čo robiť, keď ochoriete?

1. V prvom rade, bez ohľadu na typ vírusu, je dôležitá izolácia pacienta, aby sa choroba nešírila ďalej.

2. Kauzálna liečba viróz, teda liečba, ktorá by akýkoľvek vírus zlikvidovala, neexistuje!  Máme len takzvanú symptomatickú liečbu, ktorá zmierňujeme príznaky choroby, ako sú bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, kašeľ, nádcha, hnačky a zvracanie. Antibiotiká na vírusy nezaberajú!  

3. Priemerná dĺžka liečby bežnej virózy je 7-14 dní. Čas liečby je individuálny, teda u každého pacienta podľa jeho zdravotného stavu rôzny. Preto je potrebné trpezlivo chorobu liečiť doma. Zázraky do 3 dní sa väčšinou nedejú! Lekára informujte v prípade komplikácií, ako je napríklad pretrvávajúca horúčka vyššia ako 38°C a trvá dlhšie ako 3 dni. 

4. Ak máte pozitívny domáci antigénový test na kovid, informujte o tom svojho lekára a zostaňte doma v izolácii! Žiadny PCR test na potvrdenie kovidu nepotrebujete! Zbytočne chodíte medzi iných ľudí a šírite chorobu ďalej. Potvrdenie o prekonaní kovidu od NCZI je zbytočné, pretože vírus rýchlo mutuje a v krátkom čase môžete ochorieť znova.

5. Podporujte svoju imunitu režimovými opatreniami ako je dostatok spánku, pestrá strava bohatá na vitamíny, pitný režim a aktívny pohyb.

6. Majte pod kontrolou klimatizačné zariadenia a dĺžku pobytu v klimatizovaných priestoroch.

7. Ak ste rozhorúčení, vyhýbajte sa pitiu veľmi chladených nápojov.

Ako vtipne poznamenáva MUDr. Peter Lipovský: „A nakoniec: POUŽÍVAJTE ZDRAVÝ SEDLIACKY ROZUM. A ak ho nemáte, poraďte sa s najbližším sedliakom, ten vám určite poradí.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor