Viceprezident SSVPL a všeobecný lekár pre dospelých z Miloslavova MUDr. Peter Lipovský však upozorňuje, že prejavy kovidu sú ľahko zameniteľné s inými virózami. „Takže pokiaľ si neurobíte test na COVID-19, tak ani nemusíte odhaliť, že ho máte a myslíte na iný typ virózy. Zároveň k nám chodia opakovane infikovaní pacienti, ktorí prekonali kovid na jar tohto roku.“
V populácii je podľa neho teraz aktívnych množstvo vírusov, Sars-Cov-2 nevynímajúc. Priebeh ochorenia COVID-19 je však väčšinou mierny. A tým, že vírus veľmi rýchlo mutuje, môžete ochorieť opakovane v krátkom čase! MUDr. Peter Lipovský ponúka sedem užitočných rád.
Nie je vírus ako vírus. Čo robiť, keď ochoriete?
1. V prvom rade, bez ohľadu na typ vírusu, je dôležitá izolácia pacienta, aby sa choroba nešírila ďalej.
2. Kauzálna liečba viróz, teda liečba, ktorá by akýkoľvek vírus zlikvidovala, neexistuje! Máme len takzvanú symptomatickú liečbu, ktorá zmierňujeme príznaky choroby, ako sú bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, kašeľ, nádcha, hnačky a zvracanie. Antibiotiká na vírusy nezaberajú!
3. Priemerná dĺžka liečby bežnej virózy je 7-14 dní. Čas liečby je individuálny, teda u každého pacienta podľa jeho zdravotného stavu rôzny. Preto je potrebné trpezlivo chorobu liečiť doma. Zázraky do 3 dní sa väčšinou nedejú! Lekára informujte v prípade komplikácií, ako je napríklad pretrvávajúca horúčka vyššia ako 38°C a trvá dlhšie ako 3 dni.
4. Ak máte pozitívny domáci antigénový test na kovid, informujte o tom svojho lekára a zostaňte doma v izolácii! Žiadny PCR test na potvrdenie kovidu nepotrebujete! Zbytočne chodíte medzi iných ľudí a šírite chorobu ďalej. Potvrdenie o prekonaní kovidu od NCZI je zbytočné, pretože vírus rýchlo mutuje a v krátkom čase môžete ochorieť znova.
5. Podporujte svoju imunitu režimovými opatreniami ako je dostatok spánku, pestrá strava bohatá na vitamíny, pitný režim a aktívny pohyb.
6. Majte pod kontrolou klimatizačné zariadenia a dĺžku pobytu v klimatizovaných priestoroch.
7. Ak ste rozhorúčení, vyhýbajte sa pitiu veľmi chladených nápojov.
Ako vtipne poznamenáva MUDr. Peter Lipovský: „A nakoniec: POUŽÍVAJTE ZDRAVÝ SEDLIACKY ROZUM. A ak ho nemáte, poraďte sa s najbližším sedliakom, ten vám určite poradí.“