MENU
zdravy-zivot

Lekári hlásia: Okrem kovidu pribúdajú aj virózy! Čo treba vedieť?

Young,Pretty,Woman,Blowing,Nose,In,Front,Of,Blooming,Tree.
Zdravý život

Lekári hlásia: Okrem kovidu pribúdajú aj virózy! Čo treba vedieť?

Všeobecní lekári v tejto aktuálnej letnej sezóne zaznamenávajú vo svojich ambulanciách vyšší výskyt pacientov s virózami ako zvyčajne, a zároveň stúpa aj výskyt ochorenia COVID-19. Ponúkame vám užitočné rady ako účinne bojovať proti týmto záškodníkom.

Viceprezident SSVPL a všeobecný lekár pre dospelých z Miloslavova MUDr. Peter Lipovský však upozorňuje, že prejavy kovidu sú ľahko zameniteľné s inými virózami. „Takže pokiaľ si neurobíte test na COVID-19, tak ani nemusíte odhaliť, že ho máte a myslíte na iný typ virózy. Zároveň k nám chodia opakovane infikovaní pacienti, ktorí prekonali kovid na jar tohto roku.“

V populácii je podľa neho teraz aktívnych množstvo vírusov, Sars-Cov-2 nevynímajúc. Priebeh ochorenia COVID-19 je však väčšinou mierny. A tým, že vírus veľmi rýchlo mutuje, môžete ochorieť opakovane v krátkom čase! MUDr. Peter Lipovský ponúka sedem užitočných rád.

Nie je vírus ako vírus. Čo robiť, keď ochoriete?

1. V prvom rade, bez ohľadu na typ vírusu, je dôležitá izolácia pacienta, aby sa choroba nešírila ďalej.

2. Kauzálna liečba viróz, teda liečba, ktorá by akýkoľvek vírus zlikvidovala, neexistuje!  Máme len takzvanú symptomatickú liečbu, ktorá zmierňujeme príznaky choroby, ako sú bolesť hlavy, bolesť svalov a kĺbov, kašeľ, nádcha, hnačky a zvracanie. Antibiotiká na vírusy nezaberajú!  

3. Priemerná dĺžka liečby bežnej virózy je 7-14 dní. Čas liečby je individuálny, teda u každého pacienta podľa jeho zdravotného stavu rôzny. Preto je potrebné trpezlivo chorobu liečiť doma. Zázraky do 3 dní sa väčšinou nedejú! Lekára informujte v prípade komplikácií, ako je napríklad pretrvávajúca horúčka vyššia ako 38°C a trvá dlhšie ako 3 dni. 

4. Ak máte pozitívny domáci antigénový test na kovid, informujte o tom svojho lekára a zostaňte doma v izolácii! Žiadny PCR test na potvrdenie kovidu nepotrebujete! Zbytočne chodíte medzi iných ľudí a šírite chorobu ďalej. Potvrdenie o prekonaní kovidu od NCZI je zbytočné, pretože vírus rýchlo mutuje a v krátkom čase môžete ochorieť znova.

5. Podporujte svoju imunitu režimovými opatreniami ako je dostatok spánku, pestrá strava bohatá na vitamíny, pitný režim a aktívny pohyb.

6. Majte pod kontrolou klimatizačné zariadenia a dĺžku pobytu v klimatizovaných priestoroch.

7. Ak ste rozhorúčení, vyhýbajte sa pitiu veľmi chladených nápojov.

Ako vtipne poznamenáva MUDr. Peter Lipovský: „A nakoniec: POUŽÍVAJTE ZDRAVÝ SEDLIACKY ROZUM. A ak ho nemáte, poraďte sa s najbližším sedliakom, ten vám určite poradí.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor