MENU
zdravy-zivot

Virálny cvik narovná zuby bez strojčeka?! „MEWING“ sme vyskúšali na vlastnej koži

Close,Up,Of,Beauty,Woman,Teeth,And,Tongue
Zdravý život

Virálny cvik narovná zuby bez strojčeka?! „MEWING“ sme vyskúšali na vlastnej koži

Dokonca vraj odstráni chrápanie i bolesť chrbtice. Alebo je všetko úplne inak? Čo naša osobná skúsenosť a a čo si myslí odborníčka?

Skontrolujte si jazyk. Kde ho máte uložený? Lenivo spočíva v jamke pred prednými zubami? Levituje kdesi v strede? Alebo ním ako Atlas od koreňa po špičku držíte horné podnebie? Prekvapí vás, že len jedna z týchto pozícií je správna. Samozrejme tá najmenej pohodlná, čiže posledná. Ako ste na tom? A o čom je vlastne reč?

Nová tvár

 „Mewing je technika na reštrukturovanie tváre, ktoré si urobíte sami. Spočíva v špecifickom umiestnení jazyka a je pomenovaná podľa britského ortodontistu Dr. Mikea Mewa,“ píšu na Healthline, no jej zakladateľom je v skutočnosti John Mew a jeho syn Mike metódu spopularizoval pomocou youtubového kanála. V jednom z najnovších príspevkov vysvetľuje, ako na to: „Jazyk celou plochou pritlačte na horné podnebie úst. Vsajte sliny a v tejto polohe jazyk na podnebie zatlačte najviac ako viete. Zuby by sa mali iba zľahka dotýkať,“ radí čeľustný ortopéd takto vydržať niekoľko minút, následne tlak o polovicu znížiť a celé ešte zopakovať – niekoľkokrát. 

Definíciu „mewing“ od samotného Mika nenájdete. Klan čeľustných ortopédov totiž skôr hovorí o „ortotropickej“ forme ortodoncie zameranej na správne držanie čeľuste a pozície jazyka bez použitia tradičných strojčekov určenej pôvodne pre malé deti s predhryzom či inými deformitami zubov. Jeho „pred a po“ fotky detí, dospievajúcich i dospelých údajne praktizujúcich iba mewing niekoľko rokov či mesiacov spôsobili, že koncom roka 2019 táto metóda zvirálnela spolu s novým koronavírusom. Podľa fotiek sa pacientom neupravil iba zhryz, ale aj vizáž, vyrysovala sa čeľusť, zmenšil podbradok či zúžila sa tvár.

Predhryz znamená postavenie predných horných zubov dopredu. Laicky povedané zuby trčia dopredu a keď zahryznete, rozdiel v postavení rezákov medzi prednými hornými a dolnými zubami je viac ako 5 milimetrov. Aj horná pera býva podvihnutá vpred a buď zuby ležia na dolnej pere alebo dolná pera zakrýva hrany horných zubov. Býva výrazná bradová ryha a niekedy brada ustupuje dozadu. Predhryz s je často kombinovaný aj s hlbokým zhryzom.
MUDr. Daniela Kafková, ortodontistka

 

Konečne nádych

Youtube je teraz časozberných videí nadšencov mewingu i skeptikov plný. Niektorí sa ním vraj zbavili bolesti čeľuste, iní dokonca prestali chrápať. Chlapík z bratského dua Goal Guys, ktorý sa úplne skeptický odhodlal na 30-dňový „vedecký“ experiment, sa už štvrtý deň svojej kamere na daždivej prechádzke zveroval, že v takej chvíli väčšinou dýcha cez ústa. „Konečne zisťujem, čo je to dýchať cez nos! Táto schopnosť sa mi zlepšila drasticky. Ani neviem, či som to niekedy takto predtým vôbec robil,“ zvažuje jeden z výsledkov pozorovania. No že by mu privial viac lajkov na zoznamkách?

„Goal guy“ si do aplikácie každý deň vkladal zábery svojho profilu a po mesiaci nechal vyhodnotiť svoje „beauty skóre“. Nezmenilo sa ani o desatinu percenta. A to si pre podporu výsledného efektu zaradil stravu na posilnenie svalstva sánky ako mrkva, oriešky, či žuvačka, do experimentu prizval 7 kamarátov na zvýšenie „účinnosti“ a na pripomínanie nového návyku si nastavil notifikácie s 15 minútovým intervalom.

Zdroj videa: Goal Guys/youtube.com

Ako botox

Ja som nebola ani zďaleka taká dôsledná. No už o pár dní mozog pomerne automaticky zapína kontrolku, ak v mewingu poľavíte. Neviem to odprisahať, ale naozaj sa mi zdalo, že ma prestala trápiť večná bolesť krčnej chrbtice, bez toho aby som zmenila čokoľvek iné.

Dáva mi to zmysel, keďže Goal Guy si všimol to isté a dokonca aj sám Mike Mew tvrdí, že poloha jazyka a hlavy ku krku a chrbtice sú prepojené. Čo ma však naozaj šokovalo, bol okamžitý efekt. Už na tretí deň môjho lajdáckeho tréningu som mala svalovicu celej tváre, od brady po čelo. Asi tak nejak sa musí človek cítiť po botoxe, nevedela som sa ani usmiať! A všimla som si aj ďalšiu vec. Ak jazyk dáte tam kam fyziologicky patrí, vaša tvár sa naozaj hneď zmení – zdvihnú sa lícne kosti i sánka, pery získajú tvar a výraz sa osvieži. No len kým nepoľavíte a všetko svalstvo a kosti sa vrátia do pôvodnej polohy. Dá sa teda baviť o Mewovom dlhodobom efekte?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor