MENU
zdravy-zivot

Vilkakora je liečivý zázrak. Posilní imunitu, zbaví vyrážok, zníži tlak

Najviac účinných látok je v lyku, preto vám uvariť čaj z vilkakory zaberie viac času.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Vilkakora je liečivý zázrak. Posilní imunitu, zbaví vyrážok, zníži tlak

Čaj z mačacieho pazúra by mali piť astmatici, kardiaci a ľudia s oslabeným imunitným systémom. V lete ho pite studený, výborne osvieži. 

Od objavenia chinínu žiadna iná rastlina z Južnej Ameriky nevyvolala toľko pozornosti ako Vilkakora. Pred 23 rokmi jej Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) venovala samostatnú konferenciu, kde odborníci z vedeckých kruhov prezentovali výskum tejto tradičnej peruánskej rastliny. A na čo prišli?

Vilkakora je zázrak

Najviac účinných látok je v lyku, preto vám uvariť čaj zaberie viac času ako pri bežných lístočkoch či kvetoch. Vilkakoru musíte variť 15 minút v litri vody. Odvar potom popíjajte počas dňa, môžete ho piť teplý i studený. Už po dvoch týždňoch budete pozorovať prvé viditeľné účinky. Vyčistí sa vám pleť a budete mať aj viac energie. Odvar však ocenia najmä astmatici, prieduškári a ľudia s boľavým žalúdkom. 

Povzbudí imunitu

Liečivé látky z tropickej liany, najmä alkaloid izopteropodín, výrazne povzbudzuje imunitný systém. V chrípkovom období pravidelné pitie čaju nedovolí vírusom a baktériám, aby sa s vašim organizmom zahrávali. Dokáže znížiť krvný tlak, tlmí bolestivé prejavy vredov v žalúdku a odporúča sa aj pri detoxikačných kúrach, lebo telo dokáže účinne zbaviť toxínov. 

Pite ju keď máte...

►časté zápalové ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest
►dlhodobý kašeľ, ktorý je následok ochorenia dýchacích ciest
astmu
► máte žalúdkové a dvanástnikové vredy
zápalové ochorenie čriev
► bojujete s rakovinou a kvôli náročnej liečbe potrebujete povzbudiť imunitu
► akné, vyrážky, ekzém, alergické výsevy
► problémy s cievami

! Pozor

Vilkakoru nepite, ak vám transplantovali orgán alebo kostnú dreň, a keď vás transplantácia ešte len čaká. Rastlina tak intenzívne povzbudzuje imunitný systém, že bude ničiť účinok imunosupresív a organizmus môže transplantované tkanivo rázne odmietnuť. 

Strom opradený legendami 

Vilkakora je známa aj pod názvom Mačací pazúr. Pomenovanie mačací pazúr vzniklo vďaka tŕňom, ktoré vyrastajú spod stoniek listov. Liana vyrastá až do výšky 30 metrov. Jedna z legiend domorodcov hovorí, že liečivé účinky stromu objavil bojovník, ktorý zranený padol v pralese pod strom a videl zranenú divú mačku, ktorá prišla k vilkakore a začala ju hrýzť. Mačka sa na druhý deň zotavila natoľko, že dokázala chytiť korisť priamo pred očami bojovníka. Následne vyskúšal rastlinu požuť aj on a vyliečil sa zo zranení. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor