MENU
zdravy-zivot

NAJlacnejší liek na depku a nádchu. Funguje hneď a bez tabletky, radí tréner

Disease.,Home,Treatment.,A,Woman,Is,Sick,At,Home,,Runny

Súvisiace témy

Zdravý život

NAJlacnejší liek na depku a nádchu. Funguje hneď a bez tabletky, radí tréner

Neviete sa vymotať z virózy a súvisiacej depresie? Nebojte sa proti nim zabojovať trocha netradične.

Respiračné ochorenia sú počas chladných mesiacov nepríjemnými spoločníkmi väčšiny ľudí. Prebiehajúca pandémia COVID 19 bez jasného konca, zato však s mnohými obmedzeniami a do toho menej slnka, nepridávajú ľuďom na psychickej pohode. Nie je však lepšieho lieku na pochmúrnu náladu ako cvičenie. 

Cvičenie je ideálny spôsob, ako si vyburcovať endorfíny. Dobrou správou je, že aj pri respiračnom ochorení, ak nemáte ťažký priebeh a zákaz pohybu od lekára, môžete cvičiť. 

Zásadou číslo jeden je, že trénovať alebo vybehnúť by ste mali najmä ráno, v kvalitných nepremokavých topánkach s veľmi miernym tempom. Hneď po behu alebo tréningu (akomkoľvek) by mala nasledovať sprcha a teplý čaj. Trénovať môžete len v tom prípade, ak cítite príznaky iba od krku vyššie.

Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy odporúča: „Pri akejkoľvek fyzickej aktivite je potrebné voliť veľmi nízke tempo, pri ktorom sa zvyšuje teplota tela (potivosť). V žiadnom prípade sa nesmie dostaviť dýchavičnosť.“ Je nutné vedieť klinický stupeň chronického ochorenia, subjektívny stav, tiež klimatické podmienky a tomu prispôsobiť tréningovú záťaž.

Kedy je vhodné cvičenie?

Kedy trénovať s respiračným ochorením? „Najkľúčovejším faktorom je to, ako sa človek na tréning cíti. Ak dobre, najvhodnejšie je trénovať ráno, vtedy je ovzdušie najmenej znečistené. V prípade, že nie je možné trénovať vonku, pred tréningom si doma vyvetrajte.Intenzitu tréningu prispôsobte svojmu zdravotnému stavu. Veľmi ľahko monitorovateľným faktorom je dýchavičnosť, ktorá by sa nemala dostaviť," radí tréner pri teplotách okolo nuly, kedy je v zime pomerne vysoká vlhkosť vzduchu, trénovať alebo behať len voľne. Ak sa necítite dobre, je lepšie netrénovať.

Dobre sa oblečte

K tréningu patrí aj vhodné oblečenie To isté platí aj pri trénovaní s respiračným ochorením, či už chronickým alebo akútnym. Dôležité je udržať v teple celé telo, od zátylku po ruky a nohy. Tie musia byť v suchu, takže ak vybehnete von, je dobré mať topánky s povrchovou úpravou proti vode. Vhodné je tiež zobrať si návleky, ktoré udržia v suchu a teple aj oblasť v okolí členku a priehlavku.

Ak dodržíte všetky zásady, je možné, že sa vám uľaví aj od respiračných príznakov a chorobu zvládnete rýchlejšie. Psychika a zdravie sú úzko prepojené. Nezabudnite sa však hlavne šetriť. Po cvičení si doprajte veget v posteli s knihou a návrat do práce sa snažte neurýchľovať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor