MENU
zdravy-zivot

Čo všetko dokážu ovplyvniť v tele pukance? To by vám nenapadlo!

Pukance si momentálne lepšie vychutnáte doma.
Zdravý život

Čo všetko dokážu ovplyvniť v tele pukance? To by vám nenapadlo!

Klasické kino s popkornom sme si už dlho neužili a asi ani tak rýchlo neužijeme. Ak máte chuť na pukance a film, musíte si pohodu pripraviť doma. Tušili ste, že pukance môžu byť aj zdravé a majú vplyv aj na pleť či vlasy?

1. Kto vynašiel popcorn?

Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.
Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.
Zdroj: Shutterstock

Že kukurica prišla do Európy z Ameriky, ste možno vedeli. No tušili ste, že pukance sú jednou z najstarších potravín na svete? Už pred 6700 rokmi si ich robili Inkovia na území dnešného Peru. Klasy pukancovej kukurice sa našli aj v USA v jaskyni starej 5600 rokov.

2. Sú pukance nezdravé?

Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.
Pukance. Milujeme ich, ale vieme o nich málo.
Zdroj: Júlia Šimáková

Väčšina ľudí považuje pukance za dobrotu, ktorá nepatrí práve medzi zdravé potraviny. No pukance môžu byť aj veľmi zdravou pochúťkou. Veď sú to celé zrná a jedna porcia zodpovedá 70 % odporúčanej dennej dávky celozrnných obilnín. Popcorn navyše podľa amerických vedcov obsahuje viac zdravých antioxidantov ako ovocie či zelenina. V pukancoch sú totiž polyfenoly v koncentrovanejšej forme, pretože zrná obsahujú v priemere len 4 % vody, zatiaľ čo ovocie a zelenina majú aj 90 % vody.

3. Prečo sa pukance volajú popcorn?

Prekvapivým príkladom jedla, z ktorého dokážete schudnúť z brucha, je popcorn. Ide o celozrnnú potravinu obsahujúcu vlákninu. Kľúčový je však spôsob prípravy. Pripravte ho bez použitia masla či oleja a samozrejme i soli.Prekvapivým príkladom jedla, z ktorého dokážete schudnúť z brucha, je popcorn. Ide o celozrnnú potravinu obsahujúcu vlákninu. Kľúčový je však spôsob prípravy. Pripravte ho bez použitia masla či oleja a samozrejme i soli.
Prekvapivým príkladom jedla, z ktorého dokážete schudnúť z brucha, je popcorn. Ide o celozrnnú potravinu obsahujúcu vlákninu. Kľúčový je však spôsob prípravy. Pripravte ho bez použitia masla či oleja a samozrejme i soli.
Zdroj: Shutterstock

Názov sa skladá z anglického Corn, teda kukurica a (to) pop, teda prasknúť či puknúť, čo sa kukuričným zrnkám stane pri vysokej teplote. Popcorn je teda čosi ako popraskaná kukurica.

4. Koľko má popcorn kalórií?

Čokoládové pukance nie sú diétne.Čokoládové pukance nie sú diétne.
Čokoládové pukance nie sú diétne.

Nesprávnou prípravou sa ale stane z pukancov hotová kalorická bomba!  Najmenej kalórií majú pukance pripravené v profesionálnom popkornovači, kde praská vplyvom horúceho vzduchu. Pukance pripravené v mikrovlnke ho majú aj dvakrát viac. Najhoršie sú však na tom pukance robené v hrnci na oleji. Ak si radi pripravujete popcorn v mikrovlnke, dobre si prečítajte čo sa píše na obale vrecka. Väčšina obsahuje až 43 % tuku.

5. Dajú sa pukance spraviť z každej kukurice?

Rozhodne nie. Aby boli chutné a mäkké, podarí sa to len s popcornovou kukuricou.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor