MENU
zdravy-zivot

Viete, ktoré situácie ohrozujú vaše srdce? Budete prekvapení!

Hnev, nervozita, zúrivosť, to sú pocity, ktoré vám rozhodne zdravie nepridajú. Skúste sa im brániť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Viete, ktoré situácie ohrozujú vaše srdce? Budete prekvapení!

Stres ničí vaše srdce viac, ako si možno myslíte. Vyhýbajte sa situáciam, ktoré vás rozrušujú a nebezpečne zvyšujú riziko infarktu. Najmä, ak máte srdce oslabené.

Riziko srdcovej príhody narastá hneď ráno po prebudení, a to až o 40%. Telo totiž vylučuje adrenalín plus ďalšie stresové hormóny a krv je hustejšia, lebo ste celú noc nepili. To spolu znamená vyšší krvný tlak. Aby ste ráno zdolali bez problémov, nevyskakujte po zazvonení budíka z postele a nežeňte sa za povinnosťami. Radšej si nastavte budenie o pár minútiek skôr a vstávajte pomalšie, pokojnejšie. Najrizikovejšie sú pondelkové rána, keď sa po víkende treba vrátiť do pracovného kolobehu. Odborníci radia ako prevenciu nevyspávať dlho ani v sobotu a v nedeľu, aby v pondelok neprišiel zo skorého budíčka šok.

Nezúrte za volantom ani inde

Ak dokážete zachovať za volantom pokoj v každej situácii, možno sa dožijete 100 rokov. My ostatní, ktorí v dopravnej zápche zúrime a stúpa nám krvný tlak, si znásobujeme riziko srdečného infarktu trojnásobne. Jediná pomoc je nenechať sa kolónou pred vami vytočiť. Aby ste prišli na iné myšlienky, skúste si poklebetiť so spolujazdcom. Alebo niekomu zavolajte, samozrejme, len ak máte „handsfree“. Niekomu zaberie aj počúvanie rádia či dobrej muziky.

Čítajte aj:Už žiadne bolestivé elektrošoky? Srdcia môžu byť oživené svetlom

Neprejedajte sa, ale hýbte

Poriadne si napchať brucho, hlavne večer, je ďalšia skúška vášho srdca. Hlavne strava s vysokým obsahom tukov a cukrov poriadne zaťaží kardiovaskulárny systém. Ak máte v pláne večeru mimo domu, snažte sa to s veľkosťou porcií neprehnať a vyberajte ľahšie menu. Aj nafukovanie po jedle, ktoré vám nesadlo, môže viesť k srdečným problémom. Tlak v črevách zvyšuje tlak v hrudi, čo vedie k spomaleniu prívodu krvi do srdca. Ďalší dôvod jesť viac vlákniny a piť veľa vody, nie bublinkových nápojov. Na správne fungovanie čriev pôsobí dobre tiež pravidelný pohyb. A ten predsa chráni srdce najlepšie. Tak do toho!

Čítajte viac:Vysoký cholesterol? Príčinou nemusí byť vaša životospráva

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor