MENU
zdravy-zivot

Kedy začína pleť starnúť? Spomalí tvorbu vrások krém?

Pleť začína starnúť pomerne skoro, správna starostlivosť však môže spomaliť tvorbu vrások.
Zdravý život

Kedy začína pleť starnúť? Spomalí tvorbu vrások krém?

Ak chcete spomaliť tvorbu vrások, musíte vedieť, kedy sa o pleť začať viac starať. Skúsená dermatologička vám prezradí, na čo sa treba zamerať.

Pozreli ste sa do zrkadla a pochvaľujete si, že to nie je najhoršie? Niekedy nestačí len dobrá genetika, starnutie pleti môžete ovplyvniť aj vy. Kedy začína starnutie pleti?

Starnutie naberá tempo

„Prvé známky starnutia možno pozorovať okolo dvadsaťpäťky. Vtedy začína ubúdať medzibunková hmota, znižuje sa obsah glukozamín glykánu a takisto dochádza k postupnej degenerácii elastínu a kolagénu. Spomaľuje sa totiž činnosť fibroblastov, teda buniek, ktoré sú zodpovedné za produkciu týchto látok,“ vysvetľuje celý proces dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová. „Všetko sa začína stupňovať a naberať rýchlejšie tempo po tridsiatke.“ Netreba však podliehať panike. Stačí len správne podchytiť starostlivosť. Určite pomôže aj vhodne zvolený krém, ale počítajte s tým, že jeho účinnosť má svoje hranice.

Pomôžu krémy?

Podľa odborníčky je pri výbere krému najdôležitejší jeho základ, v ktorom sú rozptýlené účinné látky. Základ musí zodpovedať typu pleti. Mastnejšia ocení ľahkú emulziu, pre suchú sú ideálnejšie ťažšie krémy, ktoré majú schopnosť udržiavať vlhkosť. „Treba si uvedomiť, že účinok krémov je značne obmedzený, pretože pleť nie je špongia, ale bariéra,“ upresňuje lekárka a vysvetľuje: „To znamená, že sa prirodzene bráni prieniku akýchkoľvek látok, škodlivých i tých pozitívnych. Je pomerne zložité dostať nejakú účinnú látku cez kožu. Na to by sme potrebovali veľmi sofistikované nanonosiče. Zatiaľ to tak nie je.“ Samozrejme, krémy môžu ochrannú bariéru pleti posilniť.

Stavte na ovocie

Určite nielen pleti, ale celému organizmu prospeje, ak sa celoživotne nastavíte na zdravú životosprávu. Určite sa napríklad oplatí znížiť konzumáciu rafinovaného cukru. Nahraďte ho radšej čerstvým ovocím a prirodzenými cukrami, ktoré nie sú súčasťou konzervovaných a chemicky spracovaných potravín. Platí to aj pre sladené nápoje. Ideálnou tekutinou stále zostáva pramenistá čistá voda. Ani pravidelný pitný režim vám však nepomôže so suchou pleťou, na tú je prikrátka. V tomto prípade treba staviť len na pravidelnú hydratačnú starostlivosť, či už doma, alebo pomocou profesionálnych ošetrení. Vďaka správnemu stravovaniu sa môžete napríklad vyhnúť nárazovému a výraznému chudnutiu, aj to sa môže podpísať pod vašu vizáž.

Vybehnite na vzduch

Kvalite pleti určite prospeje pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. „Predýchajte sa, aby sa dobre prekysličil celý organizmus, aby ste mali aj ružové líca. Ak však máte citlivú pleť, nezabudnite si ju ošetriť hutnejším, mastnejším krémom. Ochráni vás pred vetrom i mrazom. Aj v zime sa snažte ísť von tak často, ako je to len možné,“ pridáva praktický tip odborníčka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor