MENU
zdravy-zivot

Kedy začína pleť starnúť? Spomalí tvorbu vrások krém?

Pleť začína starnúť pomerne skoro, správna starostlivosť však môže spomaliť tvorbu vrások.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kedy začína pleť starnúť? Spomalí tvorbu vrások krém?

Ak chcete spomaliť tvorbu vrások, musíte vedieť, kedy sa o pleť začať viac starať. Skúsená dermatologička vám prezradí, na čo sa treba zamerať.

Pozreli ste sa do zrkadla a pochvaľujete si, že to nie je najhoršie? Niekedy nestačí len dobrá genetika, starnutie pleti môžete ovplyvniť aj vy. Kedy začína starnutie pleti?

Starnutie naberá tempo

„Prvé známky starnutia možno pozorovať okolo dvadsaťpäťky. Vtedy začína ubúdať medzibunková hmota, znižuje sa obsah glukozamín glykánu a takisto dochádza k postupnej degenerácii elastínu a kolagénu. Spomaľuje sa totiž činnosť fibroblastov, teda buniek, ktoré sú zodpovedné za produkciu týchto látok,“ vysvetľuje celý proces dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová. „Všetko sa začína stupňovať a naberať rýchlejšie tempo po tridsiatke.“ Netreba však podliehať panike. Stačí len správne podchytiť starostlivosť. Určite pomôže aj vhodne zvolený krém, ale počítajte s tým, že jeho účinnosť má svoje hranice.

Pomôžu krémy?

Podľa odborníčky je pri výbere krému najdôležitejší jeho základ, v ktorom sú rozptýlené účinné látky. Základ musí zodpovedať typu pleti. Mastnejšia ocení ľahkú emulziu, pre suchú sú ideálnejšie ťažšie krémy, ktoré majú schopnosť udržiavať vlhkosť. „Treba si uvedomiť, že účinok krémov je značne obmedzený, pretože pleť nie je špongia, ale bariéra,“ upresňuje lekárka a vysvetľuje: „To znamená, že sa prirodzene bráni prieniku akýchkoľvek látok, škodlivých i tých pozitívnych. Je pomerne zložité dostať nejakú účinnú látku cez kožu. Na to by sme potrebovali veľmi sofistikované nanonosiče. Zatiaľ to tak nie je.“ Samozrejme, krémy môžu ochrannú bariéru pleti posilniť.

Stavte na ovocie

Určite nielen pleti, ale celému organizmu prospeje, ak sa celoživotne nastavíte na zdravú životosprávu. Určite sa napríklad oplatí znížiť konzumáciu rafinovaného cukru. Nahraďte ho radšej čerstvým ovocím a prirodzenými cukrami, ktoré nie sú súčasťou konzervovaných a chemicky spracovaných potravín. Platí to aj pre sladené nápoje. Ideálnou tekutinou stále zostáva pramenistá čistá voda. Ani pravidelný pitný režim vám však nepomôže so suchou pleťou, na tú je prikrátka. V tomto prípade treba staviť len na pravidelnú hydratačnú starostlivosť, či už doma, alebo pomocou profesionálnych ošetrení. Vďaka správnemu stravovaniu sa môžete napríklad vyhnúť nárazovému a výraznému chudnutiu, aj to sa môže podpísať pod vašu vizáž.

Vybehnite na vzduch

Kvalite pleti určite prospeje pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. „Predýchajte sa, aby sa dobre prekysličil celý organizmus, aby ste mali aj ružové líca. Ak však máte citlivú pleť, nezabudnite si ju ošetriť hutnejším, mastnejším krémom. Ochráni vás pred vetrom i mrazom. Aj v zime sa snažte ísť von tak často, ako je to len možné,“ pridáva praktický tip odborníčka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor