MENU
zdravy-zivot

Nie je jogurt ako jogurt. TIETO obsahujú najviac éčok! Aj vy si ich kupujete?

jogurt
Zdravý život

Nie je jogurt ako jogurt. TIETO obsahujú najviac éčok! Aj vy si ich kupujete?

Prídavné látky sa pridávajú do potravín za istým účelom a nie vždy sú škodlivé. Ale niekde vôbec nepatria. Ako sa v tom zorientovať a správne si vybrať potraviny?

Glutamany berú všetci za nevhodnú zložku potravín, ale čudovali by ste sa, že v mliečnych produktoch, a dokonca v materskom mlieku sú prirodzenou súčasťou. 

Biely jogurt neobsahuje „éčka“.Biely jogurt neobsahuje „éčka“.
Biely jogurt neobsahuje „éčka“.
Zdroj: Shutterstock

Ako to uvádzajú redaktori Dobrého jedla, nie je jogurt ako jogurt. Kým vy očakávate, že ide o zakysaný výrobok plný zdravia, mnoho týchto zdravo vyzerajúcich kelímkov je plných konzervantov a chemikálií. Zdravé aj „polozdravé “ jogurty sa vyrábajú fermentáciou mlieka. Jogurty stále obsahujú živé kultúry. Hovorí sa o tom, že smotanový jogurt je zo všetkých najlepší, lebo obsahuje tuk a veľa vápnika. Omyl!

Tučný smotanový jogurt neobsahuje v zásade viac vápnika ako obyčajný. Vápnik je viazaný na bielkoviny. Ak jogurt obsahuje viac tuku ako bielkovín, vápnika je menej pre naše zuby a kosti.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor