MENU
zdravy-zivot

Pomocník pri chudnutí? Obyčajná voda, ale v TOMTO množstve

Pitie vody vám pomôže rýchlejšie schudnúť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pomocník pri chudnutí? Obyčajná voda, ale v TOMTO množstve

Vodu pijeme, aby naše telo normálne fungovalo. No jej bonusom je, že pomáha chudnúť! Ak nepijete dosť, toto by mohol byť argument, aby ste konečne začali piť dostatočné množstvo obyčajnej vody.

Viaceré štúdie potvrdili, že pitie väčšieho množstva vody pomáha schudnúť. Ak sa snažíte zhodiť sviatočné kilá nabraté koncom minulého roka, alebo aj tie, čo sa na vás nalepili dávnejšie, skúste okrem toho, čo pre chudnutie robíte, pridať do jedálnička aj viac čistej vody. Mali by ste zhadzovať tuk rýchlejšie.

Hlad je naozaj prezlečený smäd

Voda je prirodzený prostriedok na potlačenie chuti do jedla. Keď je žalúdok plný, vyšle o tom signál do mozgu a mozog vie, že treba prestať jesť.

Voda zaplní miesto v žalúdku, takže máme pocit plnosti a znižuje sa pocit hladu či chuti na jedlo. Dobrá finta je vypiť veľký pohár vody asi pol hodiny pred každým jedlom. Práve to môže pomôcť obmedziť zbytočné maškrtenie. Podľa štúdie by ste mali vďaka zníženej chuti do jedla najneskôr po dvoch mesiacoch zaznamenať zníženie hmotnosti aj telesného tuku.

Rýchlejšie spálite kalórie

Sú výskumy, ktoré prišli k záveru, že studená voda dokáže pomôcť pri spaľovaní kalórií. Telo musí pri jej trávení vynaložiť viac energie na jej zahriatie, čím sa aj v pokoji váš energetický výdaj zvýši.

Existuje tiež výskum, ktorý zistil, že zvýšený príjem vody vedie k zvýšenému metabolizmu tukov a strate tuku u zvierat. Pravdepodobne rovnako to funguje aj v našom organizme. Naopak bez dostaku vody telo nemôže správne metabolizovať uložené tuky či sacharidy. 

Vodou nahraďte iné nápoje

Nejde o to, aby ste si miesto jedla dali nekalorickú vodu a tak zaplnili žalúdok. Skôr o to, aby ste sladšie nápoje, vrátane ovocných štiav aj obyčajnej sódy nahradili čistou vodou. Voda zefektívni vaše trávenie a pomôže v chudnutí, nemalo by jej byť ale menej ako 1,5 litra, teda asi 8 pohárov za deň. Pre kontrolu hmotnosti sa však vážte ráno po vycikaní, aby vás objem vypitej vody cez deň nemýlil.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor