MENU
zdravy-zivot

Viete ako reagovať, keď nájdete niekoho v bezvedomí?

Bezvedomie, prvá pomoc
Zdravý život

Viete ako reagovať, keď nájdete niekoho v bezvedomí?

Najdôležitejšie sú dva základné kroky, určite si ich zopakujte. Určite neodchádzajte od postihnutého pred príchodom záchranárov.

Bezvedomie sa môže ohlásiť náhle i pozvoľna. Vždy sa však naň pozerajte ako na stav, ktorý môže ohroziť život. Zopakujte si, čo treba v tejto situácii robiť.

Konajte do minúty

Bezvedomie sa môže ohlásiť pozvoľna alebo náhle. Postupne sa rozvíja napríklad pri hypoglykémii, pri otrave alkoholom, liekmi a chemikáliami. Náhle vzniká bezvedomie pri epileptickom záchvate, cievnej mozgovej príhode z krvácania a pri úraze hlavy. Pomoc treba poskytnúť najneskôr do minúty po vzniku bezvedomia alebo jeho zistení. Prvým krokom je, zistiť, či je postihnutý pri vedomí. Oslovte ho alebo ním zatraste za plecia. Druhým dôležitým krokom je kontrola dýchania.

Je nutná stabilizovaná poloha?

Ak je postihnutý pri vedomí a dýcha, opýtajte sa ho, čo sa stalo a ako mu môžete pomôcť. Podľa zistení následne upravte aj prvú pomoc. Bezvedomie však môže aj samo odznieť. Ide o bežnú mdlobu, pri ktorej postihnutý dýcha. Ak je postihnutý v bezvedomí, ale dýcha, otočte ho do stabilizovanej polohy na boku. Vďaka tomuto jednoduchému manévru zabránite tomu, aby sa človek v bezvedomí zadusil žalúdočným obsahom. Pod tlakom situácie nemusíte rozmýšľať ako ho otočiť, vhodný je pravý i ľavý bok.

Stláčajte hrudník

S resuscitáciou začnite, ak je postihnutý v bezvedomí a nedýcha. Ide o znak toho, že sa zastavil krvný obeh. Nemusíte konať ako školený záchranár, pokojne stláčajte hrudník bez prestávky. Zároveň volajte tiesňovú linku 155. Určite nikdy neopúšťajte postihnutého pred príchodom záchranárov. Jeho stav sa môže rýchlo zvrtnúť. Pamätajte si jedno, vždy je najdôležitejšie zistiť prítomnosť vedomia a dýchania.

Chcete vedieť viac? S rovnakým problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.

SestričkySestričky
Zdroj: TV Markíza

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia