MENU
zdravy-zivot

Viete ako sa prejavuje alergia na roztoče? Darí sa im aj vo vašej posteli?

V lete perte posteľnú bielizeň častejšie
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Viete ako sa prejavuje alergia na roztoče? Darí sa im aj vo vašej posteli?

Voľným okom ich nevidíte, ale milujú ľudskú spoločnosť. Ich obľúbenou stravou sú šupiny kože. Kde sa najčastejšie vyskytujú roztoče a ako s nimi bojovať?

Roztoče sa najčastejšie držia v spálni, konkrétne v matracoch. Môžu sa však vyskytovať aj v perinách alebo kobercoch. Často sú ich doslova milióny. Hoci nie sú nebezpečné, alergikovi môžu poriadne skomplikovať život.

Pozor na ťažký matrac

Matrace a postele ako také predstavujú doslova chovnú stanicu roztočov. Problém je v tom, že si z vašej postele urobia v podstate aj toaletu. A práve trus môže vyvolať alergickú reakciu. V priemere sa vyskytuje u 15 % populácie. V matraci vraj môže žiť až 10 miliónov roztočov. Aj vďaka tomu matrac oťažieva a za pár rokov môže nabrať doslova kilogramy.

Existujú však spôsoby ako s nimi zatočiť. Ak napríklad raz alebo dvakrát ročne budete matrace tepovať, výskyt roztočov sa výrazne oslabí. Ich množenie oslabíte, aj vďaka používaniu ochranných poťahov na matrac. Znížite tak prenikenie potu, vlhkosti a kúskov kože do matracu a zhoršíte roztočom životné podmienky. Aj ochranný poťah však treba pravidelne prať.

Spomeňte si na starú mamu

Pre roztoče je ideálna vlhkosť okolo  60 až 80 % a teplota okolo 22 stupňov Celzia. Väčšinou ide o klasické bytové podmienky. Ak chcete výraznejšie znížiť výskyt roztočov, matrac i periny pravidelne prevetrajte.

Nepríjemným "spolubývajúcim" nesedia ani slnečné lúče, ani mráz. Práve preto, vaša stará mama aspoň pri veľkom upratovaní vyložila celú spálňu na dvor. Obľúbené prášenie kobercov v mraze a vystavovanie perín slnku malo vždy svoj význam.

Pomôže vôňa

Nám prosieva na dýchanie, ale roztoče eukalyptus nenávidia. Chcú sa od neho dostať čo najďalej. Preto ak hľadáte vhodný esenciálny olej do difuzéra, aspoň raz týždenne sa oplatí práve tento. Rovnako tak pár kvapiek na handričku pri utieraní prachu. Zníži sa počet roztočov aj v prachu na nábytku.

Účinnou pomocou je i horúca para, ktorá ich zahubí. Nedostane sa síce hlboko do matracu, ale ak budete naparovať obliečky, plachty, prípadne použijete parný mop na čistenie škár, znížite výskyt roztočov a bude sa vám dýchať lepšie.

Ako sa prejavuje alergia na roztoče?

Zo začiatku si alergiu môžete pomýliť s bežnou nádchou. Ak vám však neprechádza, mali by ste spozornieť. K prejavom patrí:

  • kýchanie
  • upchatý nos
  • červené očí
  • svrbenie očí
  • kašeľ
  • bolesť hrdla
  • nepokojný spánok

Zbavíte sa ich?

Určite sa oplatí pravidelne meniť posteľnú bielizeň, perte ju minimálne pri 60 stupňoch Celzia. Periny nikdy neprášte vo vnútri a odstráňte všetky možné lapače prachu. Aj tak znížite výskyt roztočov. Ak je to nutné, vzdajte sa v spálni aj závesov. V miestnosti udržujte nižšiu teplotu, pokojne zaspíte aj pri osemnástich stupňoch.

Ani špeciálne prípravky ani obliečky proti roztočom, ani žiadny zo spomínaných receptov vás roztočov nezbaví. Avšak, ak dodržíte uvedené postupy, je možné ich znížiť ich výskyt až o 70 %. Boj sa určite oplatí, ak nič nepodniknete, budú sa ustavične a nerušene množiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor