Roztoče sa najčastejšie držia v spálni, konkrétne v matracoch. Môžu sa však vyskytovať aj v perinách alebo kobercoch. Často sú ich doslova milióny. Hoci nie sú nebezpečné, alergikovi môžu poriadne skomplikovať život.
Pozor na ťažký matrac
Matrace a postele ako také predstavujú doslova chovnú stanicu roztočov. Problém je v tom, že si z vašej postele urobia v podstate aj toaletu. A práve trus môže vyvolať alergickú reakciu. V priemere sa vyskytuje u 15 % populácie. V matraci vraj môže žiť až 10 miliónov roztočov. Aj vďaka tomu matrac oťažieva a za pár rokov môže nabrať doslova kilogramy.
Existujú však spôsoby ako s nimi zatočiť. Ak napríklad raz alebo dvakrát ročne budete matrace tepovať, výskyt roztočov sa výrazne oslabí. Ich množenie oslabíte, aj vďaka používaniu ochranných poťahov na matrac. Znížite tak prenikenie potu, vlhkosti a kúskov kože do matracu a zhoršíte roztočom životné podmienky. Aj ochranný poťah však treba pravidelne prať.
Spomeňte si na starú mamu
Pre roztoče je ideálna vlhkosť okolo 60 až 80 % a teplota okolo 22 stupňov Celzia. Väčšinou ide o klasické bytové podmienky. Ak chcete výraznejšie znížiť výskyt roztočov, matrac i periny pravidelne prevetrajte.
Nepríjemným "spolubývajúcim" nesedia ani slnečné lúče, ani mráz. Práve preto, vaša stará mama aspoň pri veľkom upratovaní vyložila celú spálňu na dvor. Obľúbené prášenie kobercov v mraze a vystavovanie perín slnku malo vždy svoj význam.
Pomôže vôňa
Nám prosieva na dýchanie, ale roztoče eukalyptus nenávidia. Chcú sa od neho dostať čo najďalej. Preto ak hľadáte vhodný esenciálny olej do difuzéra, aspoň raz týždenne sa oplatí práve tento. Rovnako tak pár kvapiek na handričku pri utieraní prachu. Zníži sa počet roztočov aj v prachu na nábytku.
Účinnou pomocou je i horúca para, ktorá ich zahubí. Nedostane sa síce hlboko do matracu, ale ak budete naparovať obliečky, plachty, prípadne použijete parný mop na čistenie škár, znížite výskyt roztočov a bude sa vám dýchať lepšie.
Ako sa prejavuje alergia na roztoče?
Zo začiatku si alergiu môžete pomýliť s bežnou nádchou. Ak vám však neprechádza, mali by ste spozornieť. K prejavom patrí:
- kýchanie
- upchatý nos
- červené očí
- svrbenie očí
- kašeľ
- bolesť hrdla
- nepokojný spánok
Zbavíte sa ich?
Určite sa oplatí pravidelne meniť posteľnú bielizeň, perte ju minimálne pri 60 stupňoch Celzia. Periny nikdy neprášte vo vnútri a odstráňte všetky možné lapače prachu. Aj tak znížite výskyt roztočov. Ak je to nutné, vzdajte sa v spálni aj závesov. V miestnosti udržujte nižšiu teplotu, pokojne zaspíte aj pri osemnástich stupňoch.
Ani špeciálne prípravky ani obliečky proti roztočom, ani žiadny zo spomínaných receptov vás roztočov nezbaví. Avšak, ak dodržíte uvedené postupy, je možné ich znížiť ich výskyt až o 70 %. Boj sa určite oplatí, ak nič nepodniknete, budú sa ustavične a nerušene množiť.