Voda je liečiteľ
Naše telo je tvorené až zo 60% vody. Pri jej poklese nastavajú v našom tele problémy ohrozujúce zdravie, čo môže mať i smrteľné následky. Už pri poklese vody o 10% nám hrozí úpal, halucinácie a prehratie organizmu. Pri poklese o 20% sa jedná o smrteľné riziko. Pitný režim by sa však nemal podceňovať ani počas chladnejších dní. Voda má totiž priaznivý vplyv na tráviaci proces, stužuje tuky z mastných jedál a pomáha pri problémoch ako bolesť hlavy, problémy so srdcom, obezite, zápche apod.
Čítajte etiketu!
Etiketu čítajte nielen pri výbere potravín, ale aj výbere vody. Oficiálne delíme vody na štyri kategórie. Každá etiketa na fľaši musí obsahovať zaradenie vody to príslušnej kategórie. Minerálne vody napríklad obsahujú informáciu o obsahu minerálnych látok. Pavel Vacek, riaditeľ výrobného závodu Toma Natura z Teplíc nad Metují dodáva: „Etikety pramenitých, minerálnych a kojeneckých vôd musia napríklad obsahovať lokalitu, z ktorej voda pochádza, názov zdroja a údaje o zložení. Nájdete tu tiež expiračnú dobu či ďalšie pokyny, ako je potrebné vodu uchovať či v chlade alebo do určitého stupňa teploty. Mali by tu byť zaznamenané i technologické úpravy vody (odželeznenie, sýtenie oxidom uhličitým a pod.)“
Ako ju piť?
Viete vôbec, akú vodu a najmä koľko by ste za deň mali vypiť? Hneď ráno by ste mali naštartovať svoj organizmus pohárom čistej pramenitej vody, no nie však studenej! Voda by mala mať izbovú teplotu a na odkyslenie žalúdka môžete do vody hodiť koliesko citrónu. Citrón posilňuje imunitu a pomáha k dobrému tráveniu. Ak pijete vodu z kohútika, nechajte ju cez noc odstáť, aby z nej vyprchal chlór.
Foto: Profimedia.sk
„Ideálnym riešením je pitie pramenitej vody, ktorá je „živá“ a nezaťažovaná žiadnymi úpravami. Príkladom je Toma Natura, ktorá priamo z hlbín Adršpašsko-teplických skál bez akejkoľvek úpravy putuje priamo z artézskeho vrtu nerezovým potrubím hlboko pod povrchom zeme priamo do fliaš,“ vysvetľuje Pavel Vacek. Takáto voda je pre ľudský organizmus najprirodzenejšia. Denne by sme mali vypiť 20 – 40 ml tekutín na 1 kg váhy, čo je približne 2 – 3 l denne. Pitný režim je však individuálny a závislý od rôznych faktorov ako vek človeka, pohlavie, telesná aktivita, zdravotný stav atď. Piť sa musí priebežne počas celého dňa. Ak ste smädný a pociťujete v ústach sucho, koledujete si o vážne zdravotné problémy.
Začínajte od kolísky
Pitný režim u detí je oveľa dôležitejší. Voda u novorodenca tvorí až 80% telesnej hmotnosti. Jeho látková premena prebieha rýchlejšie, a teda i k celkovej dehydratácii dochádza oveľa rýchlejšie, ako u dospelého človeka. Drobcom je nutné núkať pitie stále, bez ohľadu nato, či sú smädní alebo nie. I tu dbajte na správny výber vody. Ak nechcete mať dieťa závislé na nezdravých sladených nápojoch, učte ho už od malička piť čistú pramenitú vodu. Zaužíva si tak, že mu najlepšie uhasí smäd a pri výbere nápoja tak nebude siahať po sladených nezdravých nápojoch, ale po zdravej vode.
Aj voda je raw
V súčasnosti stále viac ľudí prechádza na zdravý spôsob života a začína preferovať tzv. raw food. Raw food je živá strava a teda taká, ktorá neprešla žiadnou priemyselnou úpravou a je plná pôvodných živín, minerálov a vitamínov. Netýka sa to len potravín, ale aj ovocia, zeleniny, ale najmä vody, ktorú denno-denne pijeme. Tu je rovnako potrebné venovať pozornosť jej správnemu výberu, pretože tie skutočne najkvalitnejšie prírodné vody sú „živé“, akou je napríklad voda Toma Natura a nepotrebujú vôbec žiadnu úpravu.