Migréna sa v minulosti považovala skôr za ženskú záležitosť. Podľa odborníčky sa dnes muži začínajú na dámy doťahovať. Nie každá bolesť je však migréna. Určite ju netreba zľahčovať a zosmiešňovať. Migréna vás bez problémov môže na pár chvíľ vyradiť z bežnej činnosti.
Budete citlivejší
Je pre ňu väčšinou typická pulzná bolesť, ktorá postihuje jednu polovicu hlavy. Ide najmä o oblasť čela, očí a spánku. Pohybom sa zhoršuje Migréna môže byť s aurou alebo bez nej. „Pod týmto pojmom sa skrývajú predpríznaky, symptómy, ktoré predchádzajú bolesti hlavy. Označujú sa aj ako prodrómy. Migrény s aurou má približne dvadsať percent ľudí, bez aury zhruba osemdesiat percent,“ približuje nepríjemné ťažkosti viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „Pred vypuknutím sa môže objaviť dvojité videnie, poruchy reči, vracanie, citlivosť na svetlo, hluk, závraty a v niektorých prípadoch aj pocity na odpadnutie.“
Prekvapí aj chlapov
Pri opakovaných migrénach sa určite obráťte na lekára. Zistí, či sa za bolesťami hlavy neskrýva ochorenie alebo iné ťažkosti. Po ich odstránení môžu problémy ustúpiť. Migrenóznymi záchvatmi trpia ženy trikrát častejšie ako muži. Dôležitým spúšťacím faktorom je v tomto prípade začiatok menštruácie. Platí to až v osemdesiatich percentách prípadov. Dôvodom sú hormonálne zmeny. Migréna však môže nastúpiť už v detskom veku. Tento typ bolesti hlavy neobchádza ani mužov. „Dokonca sa začínajú približovať k ženám. Myslím, že sa za tým skrýva nadmerný stres. Súčasná situácia to neuľahčuje, práve naopak. Počet ľudí s migrénou z týchto dôvodov stúpa, platí to nielen u mužov, ale i žien,“ hovorí odborníčka.
Bolesť nepodceňujte
Nad pravidelnou bolesťou hlavy sa nikdy neoplatí len mávnuť rukou. Môže byť príznakom iných ochorení, menej vážnych i tých závažnejších. „Napríklad pri neliečenom vysokom tlaku nás môžu práve bolesti hlavy upozorniť, ktorým smerom sa v ambulancii mám uberať. Ruka v ruke s bolesťami hlavy idú problémy s krčnou chrbticou. Rovnako i ochorenia štítnej žľazy či metabolické ochorenia,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Michaela Gašpar Macháčová. „Vtedy urobíme kompletné vyšetrenie, ktoré zahŕňa aj laboratórne vyšetrenia. Následne nastupuje príslušný špecialista.“