MENU
zdravy-zivot

Migréna má jasné signály. Nemávnite rukou nad bolesťou hlavy

Migréna stále častejšie trápi aj mužov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Migréna má jasné signály. Nemávnite rukou nad bolesťou hlavy

Bolesť hlavy vám vie poriadne znepríjemniť dni. Odborníčka vám prezradí ako zistíte, či ide skutočne o migrénu.

Migréna sa v minulosti považovala skôr za ženskú záležitosť. Podľa odborníčky sa dnes muži začínajú na dámy doťahovať. Nie každá bolesť je však migréna. Určite ju netreba zľahčovať a zosmiešňovať. Migréna vás bez problémov môže na pár chvíľ vyradiť z bežnej činnosti.

Budete citlivejší

Je pre ňu väčšinou typická pulzná bolesť, ktorá postihuje jednu polovicu hlavy. Ide najmä o oblasť čela, očí a spánku. Pohybom sa zhoršuje Migréna môže byť s aurou alebo bez nej. „Pod týmto pojmom sa skrývajú predpríznaky, symptómy, ktoré predchádzajú bolesti hlavy. Označujú sa aj ako prodrómy. Migrény s aurou má približne dvadsať percent ľudí, bez aury zhruba osemdesiat percent, približuje nepríjemné ťažkosti viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „Pred vypuknutím sa môže objaviť dvojité videnie, poruchy reči, vracanie, citlivosť na svetlo, hluk, závraty a v niektorých prípadoch aj pocity na odpadnutie.“

Prekvapí aj chlapov

Pri opakovaných migrénach sa určite obráťte na lekára. Zistí, či sa za bolesťami hlavy neskrýva ochorenie alebo iné ťažkosti. Po ich odstránení môžu problémy ustúpiť. Migrenóznymi záchvatmi trpia ženy trikrát častejšie ako muži. Dôležitým spúšťacím faktorom je v tomto prípade začiatok menštruácie. Platí to až v osemdesiatich percentách prípadov. Dôvodom sú hormonálne zmeny. Migréna však môže nastúpiť už v detskom veku. Tento typ bolesti hlavy neobchádza ani mužov. „Dokonca sa začínajú približovať k ženám. Myslím, že sa za tým skrýva nadmerný stres. Súčasná situácia to neuľahčuje, práve naopak. Počet ľudí s migrénou z týchto dôvodov stúpa, platí to nielen u mužov, ale i žien,“ hovorí odborníčka.

Bolesť nepodceňujte

Nad pravidelnou bolesťou hlavy sa nikdy neoplatí len mávnuť rukou. Môže byť príznakom iných ochorení, menej vážnych i tých závažnejších. „Napríklad pri neliečenom vysokom tlaku nás môžu práve bolesti hlavy upozorniť, ktorým smerom sa v ambulancii mám uberať. Ruka v ruke s bolesťami hlavy idú problémy s krčnou chrbticou. Rovnako i ochorenia štítnej žľazy či metabolické ochorenia,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Michaela Gašpar Macháčová. „Vtedy urobíme kompletné vyšetrenie, ktoré zahŕňa aj laboratórne vyšetrenia. Následne nastupuje príslušný špecialista.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor