MENU
zdravy-zivot

5 druhov čajov proti mŕtvici i vírusom. Účinky potvrdili aj vedecké štúdie

Čaje sú bomba vitamínov, minerálov a antioxidantov v skoncentrovanej podobe.
Zdravý život

5 druhov čajov proti mŕtvici i vírusom. Účinky potvrdili aj vedecké štúdie

Čaje z rôznych rastlín predstavujú prírodnú pomoc aj proti tým najhorším neduhom.

Pitie a servírovanie čaju sa datuje do dávnej minulosti . Pitie čaju zahŕňa nielen umenie jeho prípravy či príjemný pocit z jeho arómy, ale má aj mnoho ďalších výhod. Zelené, čierne a bylinkové čaje totiž obsahujú fytonutrienty. Ide o zlúčeniny, ktoré nielenže dodávajú rastlinám ich farbu, chuť a arómu, ale sú prospešné aj pre zdravie človeka. Od zeleného ovocného čaju, až po čajové zmesi podporujúce spánok, či naopak dodávajúce energiu – vybrať sa dá z desiatok rôznych funkčných čajov. Výživová odborníčka Susan Bowermanová prináša niekoľko tipov na funkčné čaje, ktoré sú overené časom a ktoré by nemali chýbať vo vašich čajových zásobách.

Zelený a čierny čaj

Šálka zeleného čaju podporuje antioxidačné činnosti vo vašom tele. Zelený čaj vyrobený z rastliny Camellia sinensis (čajovník čínsky) obsahuje štyri zložky nazývané katechíny, ktoré patria do skupiny flavonoidov. Pokiaľ chcete skombinovať výživový prínos zeleného čaju s dávkou energie, doprajte si čierny čaj. Obsahuje dva až trikrát viac kofeínu ako zelený čaj (v závislosti od doby lúhovania) s podobne prospešnými výhodami pre zdravie.

„Funkčné“ zložky čierneho čaju môžu tiež znížiť riziko mozgovej príhody. Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles preskúmali deväť štúdií založených na dôkazoch, do ktorých bolo celkovo zapojených 195 000 ľudí, vrátane 4 378 prípadov mozgových príhod. Údaje ukazujú, že pitie 3 šálok čierneho čaju denne znížilo riziko mŕtvice o 21 percent. Vedci pripustili možnosť, že EGCG, čo je hlavný katechín v čiernom čaji, bol faktorom, ktorý tomu prispel. Všetky zelené, čierne aj biele čaje obsahujú teanín (L-theanine), ktorý je zodpovedný za to, prečo vám čaj dodáva energiu.

Pitie 3 šálok čierneho čaju denne znížilo riziko mŕtvice o 21 percent.Pitie 3 šálok čierneho čaju denne znížilo riziko mŕtvice o 21 percent.
Pitie 3 šálok čierneho čaju denne znížilo riziko mŕtvice o 21 percent.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia