MENU
zdravy-zivot

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

Je všeobecne známe, že peroxid vodíka môže oslabiť zubnú sklovinu, nielen neodborným ošetrením v neprimeranej koncentrácii.
Zdravý život

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

Úsmev je vraj najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi. Niečo na tom asi bude.

Akonáhle sa na niekoho usmejete, prelomíte akúsi bariéru, pomyselnú čiaru a občas sa stane aj malý zázrak. Ľudia vám začnú váš úsmev opätovať, deň sa stane krajším, úsmevom skrátka v ostatných vyvoláte pozitívnu náladu. Vyskúšajte to a uvidíte sami!

A čo ak nemám dokonalé zuby!?

Samozrejme, nie každý sa môže pýšiť hollywoodskym úsmevom, ale netreba sa nechať odradiť. Nechcete sa predsa prestať usmievať a pripraviť sa o bežné potešenia, ktoré vám môže práve úsmev priniesť! Ak vám nebol daný do vienka dokonalý chrup, nezúfajte! Zatiaľ, čo dosiahnuť rovné zuby je zdĺhavý a finančne náročný proces pod dozorom odborníka, získať belší úsmev trvá dnes už oveľa menej.

Značka: milujem kávu a čierny čaj, a je to vidieť

Väčšina Slovákov si potrpí na dobrú kávičku alebo neodolá rannému čiernemu čaju, aj niekoľkokrát denne a večer prípadne ešte červené vínko. Práve tieto obľúbené nápoje zvyčajne spôsobujú nepríjemné zafarbenie. Skoro každý z nás nielen pozná, ale aj vyskúšal aspoň jednu z možností bielenia zubov. Avšak biele zuby neznamenajú vždy aj zdravé zuby!
Odborné bielenie u zubára – na toto bielenie by ste mali mať zuby ošetrené a bez zubného kazu, ideálne aj po dentálnej hygiene. Tento proces je náročnejší na peňaženku a o dodržanie belosti sa následne treba starať.

Domáce bielenie – pozor naň!

Na internete nájdeme rôzne domáce tipy, ktoré však môžu chrupu skôr uškodiť. Citrón i sóda síce zuby na prvý pohľad vybielia, avšak prvý menovaný môže časom spôsobiť rozleptanie zubnej skloviny, kryštáliky sódy zase jej mechanické poškodenie.
V obchodoch bežne nájdete bieliace pasty, ktoré sľubujú okamžitý efekt, ale nie vždy je tento marketingový trik zárukou. Bielenie ma na svedomí najčastejšie zložka peroxid vodíka, ktorá je pri domácom bielení v menšom zložení, ako pri ambulantnom bielení u zubára. Aj tu však treba dbať na obsah množstva účinnej látky.

S peroxidom či bez?

Je všeobecne známe, že peroxid vodíka môže oslabiť zubnú sklovinu, nielen neodborným ošetrením v neprimeranej koncentrácii. Existuje však už aj systém na bielenie zubov tzv. white look bez obsahu peroxidu. Pre domáce bielenie ju priniesol dokonca slovenský výrobca s dlhoročnou tradíciou, spoločnosť Vitaprodukt. Metóda bielenia spočíva v štiepení farebných nečistôt, ktoré sa usadili v povrchových vrstvách zubov. Okrem dosiahnutej prirodzenej belosti je pridanou hodnotou aj remineralizácia skloviny, vďaka pridaniu aktívneho fluoridu, a zlepšenie hygieny ústnej dutiny pri minimálnom zaťažení ďasien.

Bieliaca kúra pozostáva zo zubnej pasty, ktorou sa najprv umyjú zuby a potom sa do vopred vymodelovaného nosiča nanesie bieliaci gél, ktorý sa nechá na zuboch pôsobiť 20 minút. Klinickým skúšaním boli preukázané belšie zuby do 7 odtieňov počas 10 dní používania. Výsledky bielenia možno sledovať pomocou priloženej stupnice belosti. „Pri bieliacich kúrach ako je white look ide o šetrné, ale účinné bielenie v domácich podmienkach, podobné tomu v zubných ambulanciách. Jeho výhodou je však omnoho nižšia cena,“ potvrdzuje zubná lekárka MUDr. Silvia Timková PhD, MHA.

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

MUDr. Silvia Timková, PhD, MHA

Kto vyhral v súťaži?

Ak ste na otázku: "Koľko dní je odporúčaná doba, počas ktorej vďaka white look dosiahnete prirodzenú belosť zubov?" odpovedali 10, zaradili sme vás do žrebovania o systém na bielenie zubov white-look.

Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!Vieme, ako na šetrné domáce bielenie zubov: Ide to aj bez peroxidu!

foto: white-look.com

Na belšie zúbky sa môžu tešiť:
Vladimíra Drábiková
Daniel Marcinčák
Pavol Malík

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor