MENU
zdravy-zivot

VIDOErecept: Chrumkavá CUKETA je letná TOPKA! O túto sa doma pobijú

×
Zdravý život

VIDOErecept: Chrumkavá CUKETA je letná TOPKA! O túto sa doma pobijú

Pripravte si zdravú cuketu, najlepšie z vlastnej záhrady alebo od overeného trhovníka, bylinky, parmezán a poďme na to...

Obaľte ju v zmesi podľa videa a šup s ňou do rúry! Budete sa zalizovať až za ušami.

Potrebujeme: 

 • 4 cukety
 • 1 hrnček strúhanky
 • 1 hrnček parmezánu
 • olivový olej
 • soľ,
 • čierne korenie,
 • oregano,
 • bazalku,
 • koriander
 • 3 strúčky cesnaku
 • 250 ml jogurtu

Zdroj videa: YouTube/Alle Rezepte

Postup: 

 1. Cuketu si umyjeme, osušíme a nakrájame na plátky. Tie si rozložíme na pracovnú dosku a pokvapkáme olivovým olejom. 
 2. V miske si zmiešame strúhanku, parmezán, soľ, oregano, bazalku a nastrúhame 2 strúčiky cesnaku. Dobre premiešame a cuketu v hotovej zmesi poobaľujeme. Naukladáme na plech a pečieme v rúre vyhriatej na 200 stupňov približne 15 minút.
 3. Kým sa cuketa pečie, pripravte si vynikajúci dip. V miske zmiešame jogurt, soľ, čierne korenie, strúčik cesnaku a koriander. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor