MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept: Ste unavení z tepla? Tento ľahký šalát vás nabije energiou

Avokádovo-papájový šalát
Zdroj: Archív J. B.
Zdravý život

VIDEOrecept: Ste unavení z tepla? Tento ľahký šalát vás nabije energiou

Omrzela vás klasika a máte chuť na niečo nové? Pripravte si so šéfkuchárom avokádo-papájový šalát.

„Šalát som pripravil s kuracími prsiami. Ak ste vegetarián alebo nemáte chuť na mäso, bez problémov ho môžete vynechať,“ radí šéfkuchár Ján Bartek. Môžete si na ňom pochutiť na obed, ale bez problémov vás poteší aj ako ľahká večera. Príprava vám zaberie približne polhodinu. 

Na prípravu pre 2 osoby potrebujeme:

  • 200 g čerstvých špenátových lístkov
  • 1/2 zrelej papáje
  • 2 balenia malín
  • 1 zrelé avokádo
  • kuracie prsia
  • balzamikový ocot, môže byť aj malinový
  • 2 lyžice cukru
  • olivový olej
  • vodu
  • soľ, korenie 

Postup:

1. Umyte špenát. Nakrájajte kuracie prsia a položte ich do nádoby s olejom a trochou soli i korenia, premiešajte.

2. Potom pomixujte jedno balenie malín s cukrom, balzamikovým octom a trochou vody. Počas mixovania pomaly pridávajte olivový olej, aby vznikol hustejší dressing.

3. Rozkrojte papáju, vyberte zrniečka a ošúpte. Rovnako to urobte aj s avokádom, nakrájajte ich na kúsky. Kuracie prsia opečte na oleji.

4. Špenátové lístky pokvapkajte olejom, osoľte, pridajte papáju, avokádo, čerstvé maliny, všetko polejte malinovou zmesou, premiešajte a servírujte s kuracími prsiami.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor