MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecepty: 3-krát rýchla a nenáročná večera bez mäsa

Vybrali ste si?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

VIDEOrecepty: 3-krát rýchla a nenáročná večera bez mäsa

Opäť rozmýšľate, čo by ste pripravili na večeru? Inšpirujte sa jednoduchými receptami, ktoré vďaka video postupu zvládne naozaj každý.

Vegetariánska frittata


Zdroj: Instagram @nutritionsolutionssydney

Potrebujeme:

 • 8 vajec
 • 1/4 šálky mlieka
 • brokolica
 • sušené paradajky
 • červená paprika
 • čili, soľ
 • korenie podľa chuti
 • olivový olej

Neprehliadnite:Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Postup:

 1. Do misky si rozbijeme vajíčka, ktoré osolíme, okoreníme a pridáme čili. Všetko spolu vymiešame a pridáme mlieko.
 2. Na menšie kúsky si nakrájame brokolicu, červenú papriku a sušené paradajky.
 3. Pripravíme si plech na pečenie, ktorý vymastíme olivovým olejom. Potom naň poukladáme nakrájanú zeleninu a zalejeme vymiešanými vajíčkami. Dáme do rúry vyhriatej na 150 °C  a pečieme približne 20 až 30 minút.

Ďalšie recepty ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor