MENU
zdravy-zivot

Čo dnes na večeru? Mexická ryža je jednoduché, diétne a výborné jedlo

Mexická ryža, jednoduchá a výborná.
Zdravý život

Čo dnes na večeru? Mexická ryža je jednoduché, diétne a výborné jedlo

Kto má rád ryžu, bude tento recept milovať, a kto ju až tak nemusí, pri tomto jedle si ju určite obľúbi.

Mexickú ryžu možno poznáte z reštaurácie, ale ak nie, určite si ju spravte doma. Chutí perfektne a hoci recept je jednoduchý, nie je to žiadne nudné jedlo! Budete však potrebovať hrniec s pokrievkou, ktorý je možné dať aj do rúry.

Budete potrebovať

 • 2 šálky buď bielej dlhozrnnej ryže, pri zdravšej alternatíve použite hnedú, ale počítajte s jej dlhším varením
 • 2 paradajky, najlepšie šťavnaté Roma, alebo aké máte radi
 • 1 cibuľa
 • 4 strúčiky cesnaku
 • 1-2 jalapeño (chilli papričky)
 • 2 šálky kuracieho vývaru či bujónu, ale môžete to nahradiť aj čistou vodu
 • 1 PL rajčinovej pasty (alebo 2x zahustený pretlak)
 • 1 ČL soli
 • koriander alebo vňať petržlena na posypanie

Postup

 1. Rozmixujte paradajky s cibuľou.
 2. Pripravte ryžu - poopekajte ju zvoľna na troche oleja.
 3. Pridajte pretlačený cesnak a nadrobno nakrájané chilli papričky zbavené jadierok, chvíľku opekajte.
 4. Prilejte rozmixované paradajky s cibuľou.
 5. Prilejte vývar, pridajte paradajkovú pastu, soľ.
 6. Všetko spolu premiešajte a priveďte k varu.
 7. Zakryte pokrievkou a celý hrniec vložte na 30 minút do rúry predhriatej na 180 °C.
 8. Vyberte z rúry, premiešajte vidličkou, posypte petržlenom a podávajte.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia