MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept na skvelú hokkaido tekvicu upečenú so syrom

Pečená tekvica hokkaido chutí výborne so syrom.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

VIDEOrecept na skvelú hokkaido tekvicu upečenú so syrom

Popularita hokkaido tekvice rastie z roka na rok. Nemusíte ju jesť len ako polievku, výborná je aj pečená v rúre. Určite vyskúšajte!

Tekvica hokkaido má veľmi dobrú povesť pokiaľ ide o jej výživové hodnoty, je perfektný antioxidant a má nízku kalorickú hodnotu. Spĺňa teda všetky predpoklady kladené na zdravú potravinu. Ak ste ju ešte neskúšali zapečenú so syrom, rozhodne to zmeňte. Tento recept je naozaj veľmi chutný.

Potrebujeme

 • tekvicu hokkaido
 • 1 fialovú alebo obyčajnú cibuľu
 • 4-5 strúčikov cesnaku
 • 150-200 g tvrdého syru podľa vlastného výberu
 • 150 g masla
 • soľ, rasca, paprika

Postup

 1. Tekvicu umyjeme, vyčistíme od jadierok a aj so šupkou nakrájame na menšie pásy.
 2. Dáme na plech, pridáme olej, posypeme rascou a dáme piecť asi na 200 °C.
 3. Nadrobno nakrájame cibuľu a cesnak.
 4. Keď je tekvica mierne opečená, posypeme ju cibuľou a cesnakom, osolíme, pridáme maslo nakrájané na menšie kúsky a pečieme ďalej.
 5. Ak je už tekvica upečená dohneda, obložíme ju nakrájanými plátkami syru a jemne posypeme červenou paprikou.
 6. Po rozpustení syra môžeme servírovať buď samostatne, alebo ako prílohu k mäsu či dusenej zelenine.

Dobrú chuť!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor