MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept na FIT jahodový chia džem. Lepší ako klasika!

VIDEOrecept na FIT jahodový chia džem. Lepší ako klasika!
Zdravý život

VIDEOrecept na FIT jahodový chia džem. Lepší ako klasika!

Jednoduchý a expresne rýchly recept na jahodový džem len z 3 ingrediencií. Hotový je do pol hodiny a hneď si ho môžete natrieť na chlebík.

Už žiadne dlhé varenie a zbytočná chémia. Pripravte si zdravší jahodvý džem s chia semienkami. Tie sa využívajú pri zahusťovaní rôznych pokrmov. Sú veľkým pomocníkom aj pri prípave džemu. Skrátia dobu varenia, a okrme toho zachovajú ovociu jeho vôňu a sýtu farbu. Namiesto cukru oslaďte jahody medom. Môžete siahnuť po skryštalyzovanom, ktorý je hustejší a pre prípavu džemu je ideálny. 

Na prípavu zdravšieho jahodového džemu potrebujeme: 

  • 500 g jahôd
  • 2-3 lyžice medu
  • 3 lyžice chia semienok

Postup:

  1. Jahody odstopkujte a umyte. Dajte ich do hrnca a popučte. Ak chcete mať džem bez kúskov ovocia, môžete ich aj rozmixovať. 
  2. Jahody priveďte do varu. Keď začnú vrieť a vytvorí sa pena, pridajte med. Približne 10 minút nechajte zmes bublať, a potom pridajte chia semienka, premiešajte a odstavte.
  3. Ak sa vám zdá, že džem je riedky, pridajte ešte chia semienka. Hotový jahodový džem nalejte do zaváraninových pohárov a sterilizujte na bod varu.  
Anketa
Pripravili ste si už doma vlastný jahodový džem?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia