MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept: Aj PIZZA môže byť zdravá! Nahraďte cesto touto surovinou

Karfiolová pizza vyzerá aj chutí fantasticky.
Zdravý život

VIDEOrecept: Aj PIZZA môže byť zdravá! Nahraďte cesto touto surovinou

Milujete pizzu, ale kvôli obave z priberania ste sa radšej vzdali? Vyskúšajte skvelý tip na jej zdravšiu verziu. Stačí, ak cesto vymeníte za korpus z karfiolu.

Potrebujeme: 

 • 1 stredný karfiol
 • 1 vajce 
 • 1/2 čajovej lyžičky soli
 • 1/2 čajovej lyžičky cesnakového prášku 
 • 4 polievkové lyžice parmezánu
 • 1/2 šálky nastrúhanej mozzarelly
 • petržlen
 • paradajková omáčka
 • obloha podľa chuti: šunka, olivy, kukurica, šampiňóny a pod.

VIDEOpostup:


Zdroj: Instagram @brunomarques_fit

VIDEO: Jednoduchá domáca pizza. Zvládla ju aj 4-ročná kuchárka

Postup:

 1. Uvarte si karfiol a nechajte ho chvíľu vychladnúť. Hlávky karfiolu si dajte do látkovej utierky a vytlačte z nich vodu.
 2. Do misky si pripravte vajce, karfiol, soľ, cesnak a petržlen. Všetko spolu zmiešajte. Hotové cesto rozprestrite na plech, v ktorom budete pizzu piecť. Na vrch pridajte nastrúhanú mozzarelu.
 3. Cesto pečieme pri 180°C asi 20 minút. Ak je základ na pizzu mierne hnedý, vyberte ho z rúry a nechajte niekoľko minút vychladnúť, aby stuhol. Potom naň natrite paradajkovú omáčku, pridajte syr a ďalšie ingrediencie, na ktoré máte chuť.

Vyskúšajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia