MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept na svieži jablkový mrežovník. A tá vôňa!

×
Zdravý život

VIDEOrecept na svieži jablkový mrežovník. A tá vôňa!

Tradičný americký jablkový koláč nie je vôbec náročný. Vonia fantasticky a chutí ešte lepšie. Vyskúšate ho?

Na jablkový mrežovník budeme potrebovať: 

 • 350 g polohrubej múky
 • 50 g prášového cukru
 • 180 g masla 
 • 100 ml studenej vody
 • štipka soli
 • 5 jabĺk
 • 100 g kryštálového cukru
 • 2 lyžičky škorice 
 • citrónová šťava
 • žltko na potretie 

Postup: 

 1. Najprv si pripravíme cesto. Zmiešame múku s práškovým cukrom a soľou. Pridáme nakrájané maslo a studenú vodu a vypracujte cesto. Vytvorýme si guľku, ktorú vložte do chladničky 40 minút.
 2. Jablká zbavíme šupky a nakrájajte na kocky alebo plátky. Jablká v miske pokvapkáme citrónom, pridáme cukor a škoricu. 
 3. Keď je cesto vychladnuté odelíme od neho 1/3, ktorú dáme späť do chladničky. Túto čas použijeme na vytvorenie mriežky.
 4. Cesto rozvaľkáme a vložíme do kruhovej formy na pečenie. Potrebné je ho utlačiť po okrajoch a môžeme vložiť jablkovú nápĺň. 
 5. Zvyšnú časť cesta rozvaľkáme, nakrájame na pásiky a vytvoríme na vrch koláča mriežku. Na záver ju potrieme vaječným žltkom a posypeme kryštálovým cukrom. 
 6. Koláč pečieme v rúre predhriatej na 180 °C 35 až 40 minút, kým nie je cesto upečené do zlatohneda.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia