MENU
zdravy-zivot

VIDEOrecept na svieži jablkový mrežovník. A tá vôňa!

×
Zdravý život

VIDEOrecept na svieži jablkový mrežovník. A tá vôňa!

Jablkový koláč si kvôli nenáročnej príprave určite obľúbite! Vonia fantasticky a chutí ešte lepšie. Vyskúšate ho?

Na jablkový mrežovník budeme potrebovať: 

 • 350 g polohrubej múky
 • 50 g prášového cukru
 • 180 g masla 
 • 100 ml studenej vody
 • štipka soli
 • 5 jabĺk
 • 100 g kryštálového cukru
 • 2 lyžičky škorice 
 • citrónová šťava
 • žltko na potretie 

Postup: 

 1. Najprv si pripravíme cesto. Zmiešame múku s práškovým cukrom a soľou. Pridáme nakrájané maslo a studenú vodu a vypracujte cesto. Vytvorýme si guľku, ktorú vložte do chladničky 40 minút.
 2. Jablká zbavíme šupky a nakrájajte na kocky alebo plátky. Jablká v miske pokvapkáme citrónom, pridáme cukor a škoricu. 
 3. Keď je cesto vychladnuté odelíme od neho 1/3, ktorú dáme späť do chladničky. Túto čas použijeme na vytvorenie mriežky.
 4. Cesto rozvaľkáme a vložíme do kruhovej formy na pečenie. Potrebné je ho utlačiť po okrajoch a môžeme vložiť jablkovú nápĺň. 
 5. Zvyšnú časť cesta rozvaľkáme, nakrájame na pásiky a vytvoríme na vrch koláča mriežku. Na záver ju potrieme vaječným žltkom a posypeme kryštálovým cukrom. 
 6. Koláč pečieme v rúre predhriatej na 180 °C 35 až 40 minút, kým nie je cesto upečené do zlatohneda.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor